Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yumaklı: Çiftçilere Verilen Destek 64 Milyar TL’ye Çıkacak

Bakan Yumaklı, gıda denetimlerinin taviz vermeden devam ettiğini belirtti. Çiftçilere verilen destek ve Afrika'ya tahıl sevkiyatı hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Yumaklı: Çiftçilere Verilen Destek 64 Milyar TL’ye Çıkacak
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı gündeme ilişkin konuşarak Afrika’ya yapılacak tahıl sevkiyatı, gıda denetimi ve çiftçiye verilen destek hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

A Haber’e  katılan Bakan Yumaklı, halkın güvenli gıdaya ulaşması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi. 81 ilde eş zamanlı bütün unsurların sahada olduğu belirtti.

81 İlde Denetim Yapılacak

Toplu gıda tüketimi yapılan lokantalar, restoranlar ve oteller gibi yerlerin denetimi yapıldığını ve gerekli idari işlemlerin yapıldığın aktardı.

Yarından itibaren farklı sektörlerde denetimlerin 81 ilde yapılacağını belirten Bakan Yumaklı, gıda denetiminin tavizsiz devam edeceğini belirtti.

Afrika’ya yapılacak tahıl sevkiyatı hakkında konuşan Yumaklı, miktarın önümüzdeki hafta netleşeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çiftçiye Verilen Destek 64 Milyar TL’ye Çıkacak

Bunun yanında çitçiye verilen desteğe yönelik konuşarak, 2023 yılı içerisinde 40 milyar TL destek ödendiğini kaydetti.

Bakan Yumaklı, bu rakamın yıl sonu itibarıyla 64 milyar TL’ye çıkacağını söyledi. Hububatla alakalı gübre ve mazot desteklerinin 6 ay öncesinde ayni olarak ödenmesi uygulamasının bu yılda devam edeceğini aktardı.

Farklı ürünlerde desteklerin ayni olarak genişleyeceğini söyleyen Yumaklı, “Biz üretimin sürdürebilirliği ile alakalı öngörülebilir bir üretimin yapılması ile alakalı çiftçimizi güçlendirip desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Tarım üretiminde genç ve kadınların sayılarını artırılması gerektiğini söylene Yumaklı, “Gençlerin girişimcilik ruhunu harekete geçirmek adına kırsal kalkınmayla ilgili Uzman Eller Projesi var. Tarımda teknolojinin kullanımı çok farklı boyutlarda. Yapay zeka ile rekolte konusunda TÜBİTAK ile çalışma başlattık. Bir bölgede pilot uygulama gerçekleştirilecek ve sonuçları Türkiye’ye yayılmış olacak.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.