Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yumaklı Açıkladı: Depreme 14 Milyar Lira Destek

Bakan Yumaklı bugün yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yönelik sağlanan destek ödemelerini duyurdu. Detaylar haberde;
Yumaklı Açıkladı: Depreme 14 Milyar Lira Destek
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı bugün Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerdeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Yumaklı, depremin yaşandığı günden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı olarak AFAD ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Depremzedelerin tarımsal üretimde mağdur olmaması için çeşitli desteklemeler ve düzenlemelerin hayata geçirildiğini açıkladı. 2023 yılında toplam 14 milyar 150 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını ifade etti.

Tarımsal üretimde depremzedelerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla çeşitli önlemler alındığını ve desteklemelerin yapıldığını söyledi. Çiftçilere mazot gübre desteği, hayvanları telef olan üreticilere hayvan dağıtımı, tarım arazilerinin kullanımını etkinleştirme projeleri gibi birçok konuda çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

Ayrıca depremden etkilenen hayvanların sağlığının korunması için ücretsiz şap aşısı uygulamasının yapıldığını ve hayvanlara yönelik çeşitli desteklemelerin gerçekleştirildiğini vurguladı. Depremden etkilenen bölgelerde su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan üreticilere de destekleme ödemeleri yapıldığını ifade etti.

Bakanlık bünyesindeki kuruluşların faaliyetlerini de açıklayan Bakan Yumaklı, DSİ, OGM, ESK, TİGEM, ÇAYKUR, TÜRKŞEKER, TMO ve AOÇ gibi kuruluşların deprem bölgesine yaklaşık 6 milyar TL ödenek kullandığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Tarımsal desteklemelerin haricindeki bakanlığa bağlı söz konusu kurumlar tarafından deprem bölgesi için yaklaşık 6 milyar lira tutarında ödenek kullanıldığının bilgisini verdi.

Üreticilere TARSİM Kapsamlı Tazminat Ödendi

Tüm bunlara ek olarak kırsal kalkınma projeleri ve orman köylülerine yönelik desteklerin de devam ettiğinin altını çizdi.

Deprem bölgesindeki planlama çalışmalarını titizlikle yürüttüklerini ve tarımsal üretimi daha çok geliştirmek için çeşitli uygulamaların hayata geçirileceğini söyledi.

Afetten etkilenen 11 ilde hayvanları telef olan ve tarım sigortası yaptıran üreticilere, devlet destekli Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında 37 milyon lira hasar tazminatı ödendiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.