Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Faizler Küresel Ekonominin Kabusu Olacak

Tanınmış ekonomistler ve merkez bankacıları faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda hemfikir. Ayrıntılar geliyor…
Yüksek Faizler Küresel Ekonominin Kabusu Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Üst düzey ekonomistler ve merkez bankacılarına göre faiz oranları daha uzun süre yüksek kalacak ve bu da küresel piyasaların görünümünü gölgeleyecek. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, yükselen enflasyonu dizginlemek amacıyla son 18 ayda agresif bir şekilde faiz oranlarını artırdı.

HSBC küresel bankacılık ve piyasalar CEO’su Greg Guyett değerlendirmesinde, “Elbette, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek göreceğiz ve yakın zamanda ABD’den enflasyon verisini gördük. Eğer oranların düşmesini umuyorsanız bu hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.

Hırvatistan Merkez Bankası Başkanı ise Boris Vujčić, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki iddianın yeni olmadığını, ancak hem ABD hem de Avrupa’daki piyasaların buna uyum sağlamak için yeniden fiyatlama konusunda yavaş davrandığını söyledi.

Vujčić, “Enflasyonun orta vadeli hedefimize doğru gittiğine kesin olarak ikna olmadan oranların düşmesini bekleyemeyiz, ki bu çok yakında gerçekleşmeyecek” açıklamasında bulundu.

Enflasyonun yüzde 3,5’e yakın bir seviyeye ulaştığı bir noktada, iş gücü piyasasının gücü ve ücret baskıları göz önüne alındığında halen belirsizlik olduğunu belirten Vujčić, “Eğer bu olmazsa, daha fazlasını yapmak zorunda kalma riski var.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası’nın daha şahin tarafında yer alan Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, İsrail-Hamas savaşının patlak vermesine ve ülkeyi olumsuz etkileyebilecek diğer olası rahatsızlıklara işaret ederek, mevcut enflasyon gidişatına ilişkin risklerin hala yukarı yönlü olduğunu öne sürdü.

Petrol fiyatlarındaki yüksekliğe dikkat çeken Holzmann, “Ek şoklar gelirse ve elimizdeki bilgilerin yanlış olduğu ortaya çıkarsa, bir kez daha, belki de iki kez daha zam yapmak zorunda kalabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.