Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Faiz Yeni Yıla Girişte İhracat Beklentilerini Düşürdü

Yeni yılın ilk çeyreği için dış ticaret beklentileri paylaşıldı. İhracatta iyimser bekleyiş verilerde okunmadı. Yüksek faizin etkileri ithalat ve ihracatta kendini gösterdi.
Yüksek Faiz Yeni Yıla Girişte İhracat Beklentilerini Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, yeni yılın ilk çeyreği için dış ticaret beklenti anketi (DTBA) sonuçlarını paylaştı. Bakanlık tarafından 01-15 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete katılan firmaların değerlendirmelerine göre 2024’ün birinci çeyreği için hem ithalat hem de ihracatta beklenti düşük oldu.

Anket sonuçlarına göre 2024 yılı 1. çeyrek ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 9,1 puan düştü. Böylece ihracatta beklenti 104,9 puana çekildi. Aynı karşılaştırmada ithalat beklenti endeksi 6,7 puanlık düşüşle 114,6 olarak kayda geçti.

Bir önceki verilerde anket sonuçları 2023‘ün son çeyreği için ihracat beklenti endeksini bir önceki çeyreğe göre 4,5 puan yukarı taşıyarak 114,0 seviyesine çıkarmıştı.

2023 yılının 4. çeyrek ithalat beklenti endeksi ise aynı karşılaştırmada 16 puanlık artışla 121,3 olmuştu.

Endekste elde edilen verilerin 100 puanı aşması beklentilerin artışa işaret ettiğini, 100’den küçük olması beklentilerin düşüşü simgelediğini ortaya koyuyor. 100 olması değişimin beklenmediği yönünde yorumlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Yıllara Göre Dış Ticaret Beklenti Endeksleri (2024 1. Çeyrek)
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Anket sonuçlarına göre ihracat beklenti endeksini düşüş yönünde etkileyen başlıklar; gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi ve son 3 aya ilişkin ihracat sipariş düzeyi oldu.

Mevcutta kayıtlı sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler ise düşüşün derinleşmesinin önüne geçerek, endekse artış yönünde etkide bulundu.

İthalat beklenti endeksini aşağı çeken başlıklar; gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine dair yanıtlar oldu.

Mevcutta kayıtlı ithalat sipariş düzeyine dair görüşler ise ithalat beklenti endeksini artış yönünde etkiledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.