Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Enflasyon Dar Gelirliyi Ezerken Zenginlerin Serveti Arttı

Enflasyon balonu oluştuktan sonra dönülen yüksek faiz politikaları zenginlerin birikimlerini yukarı taşıdı. Milyoner sayısına sekiz ayda 346 kişi eklendi.
Yüksek Enflasyon Dar Gelirliyi Ezerken Zenginlerin Serveti Arttı
HABER GİRİŞ

Üç yıldır sürdürülen ihracat temelli ekonomi politikaları kronikleşen yüksek enflasyon ve değersizleşen Türk lirası ile sonuçlandı. Ekonomide büyüme hedefleri öncelendikçe açlık sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalışanların sayısı milyonları buldu. Madalyonun öteki yüzünde ise servetine servet katanların oranı yer aldı.

Yüksek enflasyon ortamında gelir dağılımdaki dengesizlik zenginin elini daha da güçlü kıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) verilerine göre 1 milyon lira ve üzerinde mevduatı olan mudi sayısı Ağustos ayı itibarıyla 1 milyon 106 bin 977’yi gördü.

Geçen yılın sonunda ise 1 milyon lira ve üzerinde mevduatı olanların sayısı 760 bin 982 olarak kayda geçmişti.

Bu yıl milyoner sayısına 345 bin 995 kişinin katılmasının arka planında, düşük faiz politikalarının 180 derecelik değişimi yer aldı.

Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmesiyle hem milyoner sayısı hem de hesaplarda biriken tutar arttı.

GCM Yatırım Banner

Ağustos ayı itibarıyla mudilerin bankadaki birikimleri 5.7 trilyon liradan 8.8 trilyon liraya çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın