Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Emtia Fiyatları Mısır’a 10 Milyar Dolar Ek Yük Yaratacak

Ukrayna savaşı ve diğer küresel gelişmeler birçok emtia ürününde fiyatları yükseltirken, Mısır Maliye Bakanı konuya dair konuştu.
Yüksek Emtia Fiyatları Mısır’a 10 Milyar Dolar Ek Yük Yaratacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mısır Maliye Bakanı Mohamed Maiit, CNBC Arabia’ya verdiği demeçte, petrol ve buğday gibi emtia fiyatlarındaki artışın getirdiği yük hakkında konuştu.

Yerel para birimi üzerindeki baskının da artmasıyla, buğday fiyatlarının tüm zamanların zirvesine çıktığını söyleyen Mısırlı bakan, bunun 3 milyar dolarlık ek bütçe yaratacağını açıkladı.

Bütçeye ek yük bindirecek bir diğer kalem olarak ise petrol fiyatlarını söyledi. Varili 122 doları geçen petrol fiyatlarının Mısır bütçesine 7,2 milyar dolarlık ek yük yaratacağını açıkladı.

Uluslararası Para Fonu ile hazırlanan yeni program hakkında da konuşan Maait, bunun yatırım ortamı ile rekabet gücünü artırmayı, yeni yatırımcılar çekme konusunda yapısal reformları içerdiğini sözlerine ekledi.

Ham Petrolün Varili 120 Doların Altını Test Etti

Ham Petrolün Varili 120 Doların Altını Test Etti
Kaynak: Paratic Piyasalar

Çin’de Covid-19 karantina kurallarının gevşetilmesi ve ticarette iyileşme olması petrolde de talebi artırdı. Bunun yanında Rus petrolüne uygulanan yaptırımlar ve ABD stoklarında düşüş olması arz-talep dengesini bozarken, petrol fiyatları bir ayda yüzde 10’a yakın yükseldi.

GCM Yatırım Banner

ABD ham petrolünün varili geçen hafta 123 doları aştı. Cuma günü 118 – 122 dolar arasında hareket eden ham petrol, kapanışı 121’den yaptı. Hafta sonu kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden 120’nin üzerine çıktı.

Benzer şekilde Ukrayna’da dört aya yakın zamandır devam eden savaşın yarattığı tedarik sorunu, buğday fiyatlarının yükselmesine yola açtı.

Tarım analiz firması Gro Intelligence’ın CEO’su Sara Menker geçen ay yaptığı açıklamada dünyanın 10 haftalık buğday stokunun kaldığını, küresel buğday stokunun 2008 finansal krizden bu yana en düşük seviyede olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın