Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Askeri Şura Kararları Resmi Gazete’de Yayımlandı

YAŞ kararları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesi yeniden düzenlendi. Alınan kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte detaylar;
Yüksek Askeri Şura Kararları Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sonrasında alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu’nun 49. Maddesinin birinci fıkrası (h) bendi, 3 sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi 30 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir yıl uzatıldı.

Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülhan ise Hava Kuvvetleri komutanı olarak atandı.

Aynı kanunun 38, 47, 49 ve 54. maddeleri gereğince Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına mensup 13 general, 3 amiral ve 47 albay 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere bir üst rütbeye terfi etti.

Kadrosuzluk nedeniyle 38 general ve amiral emekliye sevk edildi.

GCM Yatırım Banner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Karaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Orhan’ın ise görevden alındığı açıklandı.

Erdoğan, toplantı sonrası şu ifadeleri kullandı:

“Yüksek Askeri Şura’da alınan kararların, caydırıcılığı her alanda daha da artan kahraman ordumuz ile milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Emekliliğe ayrılan komutanlara hizmetleri için teşekkür ederek yeni görevleri tevdi edilenlere ise başarılar diledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.