Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Siyasi Partilerin Seçim İttifakı Koşullarını Belirledi

YSK, 14 Mayıs seçimlerinde siyasi partilerin ittifak yapmalarına ilişkin usul ve esasları belirledi. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
YSK Siyasi Partilerin Seçim İttifakı Koşullarını Belirledi
HABER GİRİŞ

Türkiye, 13. cumhurbaşkanını belirlemek üzere iki ay sonra sandığa gidecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs seçimlerine yönelik kararları Resmi Gazete’de yayımladı. 13. Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin 14 Mayıs 2023 Pazar günü, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması halinde 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında seçimlere katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin, seçim ittifakı yapmalarına ilişkin usul ve esaslar da belirlendi.

Buna göre ittifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, seçimin başlangıç tarihinden en geç yedi gün içinde genel başkanların imzalarını ihtiva eden ittifak protokolünü seçim takviminde belirlenen 24 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar YSK’ye teslim edecek.

İttifak Protokolünden Vazgeçme için Tanınan Süre 7 Nisan

Bu tarih ve saatten sonra ittifaka yeni bir siyasi parti dahil edilemeyecek. Aday listelerinin teslim edilmesi için belirlenen tarihten iki gün öncesine kadar, ittifak protokolünde değişiklik yapılabilecek.

İttifak yaparak seçime katılacak olan partiler, aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek 7 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek.

GCM Yatırım Banner

Eğer ittifaktan vazgeçme durumu olursa, bu 6 Nisan 2023 Perşembe günü, saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirilecek.

İttifak yaparak seçime katılacak olan partiler, ittifak protokolünde oy pusulasında kullanılacak ittifak unvanını belirleyebilecek.

Unvanı olmayan ittifakın birden fazla olması halinde ise bunlar YSK’ye başvuru sırasına göre numaralandırılacak.

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na göre kullanılamayacak unvanlar, ittifak adının belirlenmesinde de kullanılamayacak, ittifak unvanı dışında işaret, amblem ve logo belirlenemeyecek.

Birden fazla aday gösterilmesi halinde, YSK’nın başvuru sırasına göre numaralandırılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın