Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Karar Verdi: 16 İlde Millet İttifakı İsmi Yok!

Yüksek Seçim Kurulu tarafından Millet İttifakı'nı ilgilendiren önemli bir karar alındığı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
YSK Karar Verdi: 16 İlde Millet İttifakı İsmi Yok!
HABER GİRİŞ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Millet İttifakı’yla ilgili bir karar alındı. Cumhuriyet Halk Partisi (GHP), İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi arasında seçim ittifakı olarak kurulan Millet İttifakı’nın, seçimde fermuar modeli uygulama kararını reddetti.

CHP ve İYİ Parti 16 ilde fermuar modelinde anlaştıklarını açıklamıştı. YSK ise ittifakın fermuar modeli ile seçime gitme kararı aldığı 16 ilde Millet İttifakı ismini kullanamayacağına karar verdi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre fermuar modelinin uygulanacağı iller şu şekilde sıralanmıştı;

“Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari illerinde CHP logosu ile seçime gitme kararı alınırken; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise İYİ Parti logosu ile seçime gidilmesi konusunda mutabık kalınmıştı.”

Her İki Başvuru da Değerlendirildi

Millet İttifakı’nın YSK temsilcileri bu illerde oy pusulalarında Millet İttifakı isminin kullanılıp kullanamayacağına dair YSK’dan görüş talep etmişti.

GCM Yatırım Banner

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi YSK Temsilcisi Recep Özel konuya ilişkin, “Bu illerde ittifakla seçime gidilememesi nedeniyle Millet İttifakı adının kullanılamayacağını.” duyurdu.

YSK’nın dün yaptığı toplantıda her iki başvurunun da değerlendirildiği, yapılan müzakereler sonucunda karara varıldığı belirtildi.

Aday Gösteren Partinin Logosu Bulunacak

Yüksek Seçim Kurulu’nun söz konusu 16 ilde Millet İttifakı adını kullanamayacağına karar vererek, bu illerde sadece aday gösteren partinin logosunun bulunacağı ifade edildi. Bahsi geçen partinin logosunun üzerinde Millet İttifakı ibaresinin yer almayacağı da vurgulandı.

YSK’nın aldığı kararı takiben Millet İttifakı seçmenleri 14 Mayıs’ta Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari’de sadece CHP logosunu görecek. Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis ve Erzurum illerinde ise sadece İYİ Parti logosu bulunacak.

Millet İttifakı’nın listesindeki her iki parti adaylarının birbirini izleyeceği fermuar yönteminin ağırlıklı olarak milletvekili sayısı 5 ve altında olan küçük illerde uygulanacağı planlanmıştı.

Fermuar modeliyle seçime girilecek illerde aday liste sıralaması, CHP ve İYİ Parti’nin önceki seçimlerde aldığı oy oranı ve seçmenin eğilimine göre belirlenecekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.