Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Heyeti Harekete Geçti: Deprem Bölgesine Gidiyor

Yüksek Seçim Kurulu tarafından oluşturulan bir heyet deprem bölgesini ziyaret ederek 2023 seçimleri için netlik kazandıracak. Detaylar haberde;
YSK Heyeti Harekete Geçti: Deprem Bölgesine Gidiyor
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilin etkilendiği depremlerin ardından bölgedeki yeniden yapılanma çalışmaları devam ediyor. Coğrafyanın en büyük depremiyle mücadele eden Türkiye’nin bir diğer gündemiyse yaklaşan 2023 seçimleri. Konuyu netleştirmek içinse YSK, harekete geçti.

Büyük can ve mal kayıplarını da ardında getiren 6 Şubat tarihli depremler, bölgede büyük yıkımlar meydana getirdi. Deprem bölgesindeki illerde seçimlerin nasıl yapılacağı da söylentiler arasına girerken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) şartları yerinde gözlemlemek için bölgeye gitmeye hazırlanıyor.

Afet bölgesindeki şartları yerinde gözlemlemek için depremden hasar gören 11 şehri, YSK tarafından oluşturulan heyetin ziyaret edeceği bildirildi.

Seçim Sandıkları için Konteynerler Oluşturulacak

Depremzede seçmenin durumu ve diğer illere tahliye edilenler için seçim güvenliği başta olmak üzere bir raporun hazırlanarak, raporun YSK’da ele alınacağı vurgulandı.

TRT Haber’e göre deprem bölgesinde yapılacak olan seçimde sandıklar için konteynerlerin oluşturulacağı ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Afet bölgesinde yaşayanların 2023 seçimlerinde nerede oy kullanacaklarına dair netliğin, YSK yetkililerinin bölgeye yapacağı ziyaretler sonrasında kazanılacağı kaydedildi.

Tüm bunlara ek olarak çadır kentlerde oy kullanılması ve oy sandıkları için konteynerler oluşturulmasının gündeme geleceğine dikkat çekildi.

Deprem Bölgesindeki 11 İlde Milletvekili Sayısı Değişmeyecek

Oy kullanılamayacak deprem bölgelerinde ise yakın sandıkların birleştirilmesinin seçenekler arasında olduğuna işaret edildi. Afetzedelerin, nüfus kayıtlarını taşımaları durumundaysa bulundukları illerde oy kullanabilmeleri için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Deprem bölgesindeki 11 şehirde milletvekili sayılarının ise değişmeyeceğinin altı çizildi. YSK’nın seçim sürecinde değişen ihtiyaçlara göre mevzuat değişikliğine gidebileceği de ihtimaller arasında yer aldı.

Seçmen kütüğündeki güncellemelerin takip edileceği de gündemdeki maddeler arasında bulunuyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çalışanları ile deprem gönüllülerinin bulundukları ilde oy kullanmalarına yönelik genelgenin de çıkarılabileceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.