Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Başkanı Oy Verme Süresindeki Değişikliği Açıkladı

Partilerin itirazları üzerine Cumhurbaşkanı Seçimi için yurt dışında açılacak sandıklarda sürenin artırılmasına ilişkin YSK Başkanı’ndan açıklama geldi.
YSK Başkanı Oy Verme Süresindeki Değişikliği Açıkladı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 Mayıs Pazar günü ikinci turda yapılacağının kesinleşmesinin ardından yurt dışında kurulacak sandıklara ilişkin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener’den açıklama geldi. Yurt dışında oy verme sürelerine ekleme yapıldığını açıklayan Yener, alınan karar hakkında gerekçeleri sıraladı.

İkinci tur oylamasının yapılması için tarihin ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve İrlanda’da uzatıldığını açıklayan YSK Başkanı, yabancı ülkelerdeki temsilciliklerde oy verme süreleriyle ilgili yapılan yorumlara açıklık getirdi.

Konuya ilişkin partilerden gelen itirazlar sonrasında CHP ve AKP’nin ortak verdiği dilekçeyi kabul ettiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Avustralya’da oy verme saatleri ve günlerine ilişkin dilekçeler değerlendirerek 20-24 Mayıs’ta oy verme günleri belirlenmiştir.”

İlk Kez Yaşanan Bir Durum

Yener, son alınan kararla yurt dışında kurulacak sandıklarda oy verme süresinin 2 günden 4 güne çıkarıldığını teyit ederek, Cumhurbaşkanı Seçimi için ikinci tur oylamasının Türk siyasi hayatında ilk defa uygulanacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

YSK tarihinde yaşanan ilklerde partilerin taleplerinin mümkün mertebe karşılanmaya çalışıldığını söyleyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sürenin kısalığı ve acilen karar alma süreci de göz önüne alınarak daha önceki ilk tur oylamada da yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme günleriyle ilgili, Dışişleri Bakanlığı’nın ve siyasi partiler temsilcilerinin de talepleri göz önüne alınarak ufak tefek değişiklikler, düzeltmeler yapılmıştır. Bu düzeltmeler, ikinci oylama süreci içerisinde de siyasi parti temsilcilerimizden ve Dışişleri Bakanlığımızdan gelen talepler değerlendirilerek mümkün oldukça karşılanmaya çalışılmaktadır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.