Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YouTube’dan Türkiye’nin Ekonomisine Milyarlık Katkı!

Oxford Economics, YouTube'un Türkiye olan etkisine yönelik verileri paylaşırken, ekonomiye olan katkısını açıklandı. Detaylar haberde...
YouTube’dan Türkiye’nin Ekonomisine Milyarlık Katkı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bağımsız araştırma kuruluşu olan Oxford Economics, YouTube’un Türkiye’deki Ekonomik, Toplumsal ve Kültürel Etkisi Raporu’nu yayımladı. YouTube ise söz konusu raporun ayrıntılarını toplantıda açıkladı.

Söz konusu verilerde YouTube’u 45 milyon kişinin düzenli kullandığı ve bu kişilerin günde ortalama 45 dakika zaman geçirdiği ifade edildi.

Toplantıda YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Pedro Pina’nın görüşlerine yer verildi. Türk kültürünün dünya çapında 2 milyar izleyiciyle paylaşıldığını kaydetti. Türkiye’nin başarılı içerik üretici topluluğunu bekleyen yeni gelişmeler için heyecan duyduklarını aktardı.

Türkiye’nin Ekonomisine 2 Milyarlık Katkı

Bunların yanında YouTube’un içerik üretici ekosistemi 2021’de Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasına 2 milyar Türk lirasından fazla katkıda bulunduğu açıklandı. Ayrıca 45 binden fazla tam zamanlı işe eşdeğer istihdamı desteklediğini gösterdiği ifade edildi.

Google Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Kuzey ise konuya yönelik şu değerlendirmede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“ Kadın içerik üreticilerin yüzde 82’si, YouTube’un tutkularını ve fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. YouTube’un Türkiye ekonomisine ve sosyo kültürel hayatına birçok katkı sağlıyor.”

YouTube’nin bilgiye ulaşma noktasında hayat kolaylaştırdığı aktarıldı. Bu kapsamda Türkiye’de kullanıcıların yüzde 93’ünün YouTube’un bilgi ve birikim edinmek için kullanıldığı bilgisi verildi.

İşletmelerin, YouTube ile yurt içi ve yurt dışı müşterileriyle bağlantı kurarak gelirler sağladığı ifade edildi. Raporun sonuçlarına göre YouTube kanalı olan bir işletmelerin yüzde 65’i müşteri tabanını büyütmede YouTube’un önemli bir rol oynadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.