Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YouTube’dan İçerik Üreticilerine Yüzde 45 Pay!

YouTube, yaptığı paylaşım ile 2023'ün başlarından itibaren içerik oluşturucularına Shorts'ta gelir paylaşımı yapılacağını bildirdi. İşte detaylar;
YouTube’dan İçerik Üreticilerine Yüzde 45 Pay!
HABER GİRİŞ

YouTube tarafından yapılan açıklamada, içerik üreticileri için Shorts videolarında para kazanmanın yeni yollarını duyurdu. Toplam Shorts görüntüleme paylarına göre dağıtılan gelirin yüzde 45’ini içerik üreticilerine verileceğini açıkladı. Müzik kullansalar da kullanmasalar da gelir payı aynı kalacak.

Kısa biçimli videonun popülaritesinin günlük 30 milyardan fazla görüntüleme ve aylık 1,5 milyar oturum açan kullanıcısıyla YouTube’da patladığının bilgisi aktarıldı. Açıklamaya göre dünyanın her konu, sektör ve bölgesinde yükselen bir yaratıcılık getirdiği söylendi.

Shorts’ta gelir paylaşımı geliyor!

Bu yeni yaratıcı sınıfının ödüllendirilmesi için geçici bir Shorts Fonu başlatıldığını paylaşan YouTube, benzersiz olarak adlandırdığı iş modelinin yeni biçimde genişletildiğini kaydetti.

“Shorts’ta gelir paylaşımı geliyor!” duyurusunu yapan YouTube, 2023’ün başlarından itibaren içerik oluşturucularına Shorts’ta gelir paylaşımının başlayacağını vurguladı.

Shorts’ta, Shorts Feed’deki videoların arasında reklamların yayımlanacağı ve her ay bu reklamlardan elde edilen gelirlerin bir araya getirileceği belirtildi. Bu gelirlerin Shorts içerik oluşturucularını ödüllendirmeye ve müzik lisanslama maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için kullanılacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Müziğin akılda kalıcı Kısa Filmleri beslediğine dikkat çekilen açıklamada, müzik lisanslamanın karmaşıklığını basitleştirileceği yer aldı. Böylece içerik oluşturucularının Kısa filmlerinde müzik kullanıp kullanmadıkları konusunda endişelenmeyeceklerine değinildi.

Son üç yıl içerisinde içerik oluşturucularına, sanatçılara ve medya şirketlerine 50 milyar doların üzerinde ödeme yapıldığına işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın