Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube’dan İçerik Üreticilerine Yüzde 45 Pay!

YouTube, yaptığı paylaşım ile 2023'ün başlarından itibaren içerik oluşturucularına Shorts'ta gelir paylaşımı yapılacağını bildirdi. İşte detaylar;
YouTube’dan İçerik Üreticilerine Yüzde 45 Pay!
Yorum

YouTube tarafından yapılan açıklamada, içerik üreticileri için Shorts videolarında para kazanmanın yeni yollarını duyurdu. Toplam Shorts görüntüleme paylarına göre dağıtılan gelirin yüzde 45’ini içerik üreticilerine verileceğini açıkladı. Müzik kullansalar da kullanmasalar da gelir payı aynı kalacak.

Kısa biçimli videonun popülaritesinin günlük 30 milyardan fazla görüntüleme ve aylık 1,5 milyar oturum açan kullanıcısıyla YouTube’da patladığının bilgisi aktarıldı. Açıklamaya göre dünyanın her konu, sektör ve bölgesinde yükselen bir yaratıcılık getirdiği söylendi.

Shorts’ta gelir paylaşımı geliyor!

Bu yeni yaratıcı sınıfının ödüllendirilmesi için geçici bir Shorts Fonu başlatıldığını paylaşan YouTube, benzersiz olarak adlandırdığı iş modelinin yeni biçimde genişletildiğini kaydetti.

“Shorts’ta gelir paylaşımı geliyor!” duyurusunu yapan YouTube, 2023’ün başlarından itibaren içerik oluşturucularına Shorts’ta gelir paylaşımının başlayacağını vurguladı.

Shorts’ta, Shorts Feed’deki videoların arasında reklamların yayımlanacağı ve her ay bu reklamlardan elde edilen gelirlerin bir araya getirileceği belirtildi. Bu gelirlerin Shorts içerik oluşturucularını ödüllendirmeye ve müzik lisanslama maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için kullanılacağı bildirildi.

Müziğin akılda kalıcı Kısa Filmleri beslediğine dikkat çekilen açıklamada, müzik lisanslamanın karmaşıklığını basitleştirileceği yer aldı. Böylece içerik oluşturucularının Kısa filmlerinde müzik kullanıp kullanmadıkları konusunda endişelenmeyeceklerine değinildi.

Son üç yıl içerisinde içerik oluşturucularına, sanatçılara ve medya şirketlerine 50 milyar doların üzerinde ödeme yapıldığına işaret edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu