Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YÖK’ten Vakıf Üniversitelerine Zam Uyarısı!

Yükseköğretim Kurulu vakıf üniversitelerinin ücretlerine yönelik şikayetleri değerlendirerek uyarıda bulundu. Detaylar haberde...
YÖK’ten Vakıf Üniversitelerine Zam Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bugün yayımladığı yazıda vakıf üniversitelerinin enflasyon üzerinde zam yaptıklarına dair şikayetler olduğunu dile getirdi. YÖK konuya dair vakıf üniversitelerini uyardı.

YÖK tarafından yayımlanan “Eğitim ve Öğretim Ücreti” konulu yazıda bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının eğitim ve öğretim ücretlerine enflasyon oranının üzerinde zam yaptıklarına ilişkin şikayetler olduğu aktarıldı.

Açıklamada Vakıf Yükseköğretim Kurumları Mütevelli Heyetlerinin, eğitim ve öğretim ücretlerinin belirlenmesi sürecinde kurumlarının kâr amacı güdemeyeceklerine ilişkin mevzuat düzenlemelerine işaret edildi.

Öğrencilerin yüksek fiyatlara yönelik şikâyetlerinin dikkate alındığı bu konuda gerekli özenin gösterilmesi istendi. Eğitim ve öğretim ücreti artış sınırının enflasyonun üzerinde olmaması gerektiği vurgulandı.

Söz konusu yazıda vakıf yükseköğretim kurumlarına Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören vatandaşların ve öğrencilerin barınma durumları konusunda hatırlatma yapıldı.

GCM Yatırım Banner

YÖK açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal koşullar ve sürdürülebilir öğretim süreçleri gibi çeşitli etkenlerin bir arada değerlendirildiği ve depremzede öğrencilere, eğitim ve öğretim ücretleri ile burs ve barınma ihtiyaçları konularında kolaylık sağlanmalı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.