Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YÖK’ten Depremzede Öğrencilere Bölgede Ek Kontenjan Kararı

Yükseköğretim Kurulu, depremzede öğrenciler için bulundukları illerdeki devlet üniversitelerinde yüzde 25 ek kontenjan açtığını duyurdu. Detaylar haberde;
YÖK’ten Depremzede Öğrencilere Bölgede Ek Kontenjan Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından deprem bölgesinde ikamet eden adaylara yönelik yeni yapılacak olan düzenlemeyi duyurdu. Afetten etkilenen 11 şehirde ikamet eden adaylara bulundukları illerdeki üniversiteler yerleşmeleri durumunda genel kontenjanda eksiltme yapılmadan yüzde 25 ek kontenjan ayrılacağı açıklandı.

Açıklamada, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) olağanüstü hal kapsamındaki iller ile Sivas’ın Gürün ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde ikamet eden adaylara işaret edildi.

Adayların, kendi illerindeki devlet üniversitelerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ilave yüzde 25 kontenjan ayrılmasına karar verildiği bildirildi.

Herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun durumda veya üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylarınsa bu kontenjanlardan yararlanamayacağına dikkat çekildi.

Söz konusu karar kapsamında deprem bölgesindeki, “Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal ve Osmaniye Korkut Ata” üniversitelerinin yer aldığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Tercih Sayısı ve Önceliklere göre Tercih Sırası Gözetilecek

Depremzede adayların tercih sayısına bağlı ve önceliklerine göre tercih sırasının gözetileceği belirtildi. Genel kontenjanla kendilerine ayrılan ilave kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabilecekleri aktarıldı.

Diğer bir taraftan vakıf üniversitelerindeki her bir programa 2547 sayılı kanunda öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsam dışında olmak üzere ve çift diploma programları hariç depremzede YKS adayları için 1’er kontenjanın da ayrılacağı açıklandı.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bahsi geçen kontenjana kayıt olunması durumundaysa kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında söz konusu programa üniversitenin tercihi de alınarak indirimli veya ücretli kontenjanın ekleneceği ifade edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.