Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YÖK’ten Açıklama: Burs Miktarlarına Zam Geldi

Yükseköğretim Kurulu, bugün yaptığı açıklamayla lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilmekte olan burs tutarlarının artırıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
YÖK’ten Açıklama: Burs Miktarlarına Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öncelikli alanlarda ve belirli programlarda lisans ve lisansüstü derecede öğrenim görmekte olan öğrencileri desteklemek amacıyla verilen burs miktarlarında artırıma gidildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre 100/2000 doktora bursu, çalışan öğrenciler için 910 liradan 2 bin 500 liraya yükseltilirken, çalışmayan öğrenciler içinse 3 bin 825 liradan 7 bin 500 liraya çıkarıldı.

Lisans destek bursunun miktarı ise 1000 TL’den 1875 TL‘ye yükseltildi.

YÖK’ten Öğrencilere Güzel Haber

Burs miktarlarını 2023 Nisan ayından geçerli olmak üzere farklı oranlarda artıran Yükseköğretim Kurulu artış kararını geçen yıl 4 Mart tarihinde açıklamıştı.

Devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencilerin YÖK Başkanlığı tarafından desteklenmesiyle verilen 100/2000 YÖK doktora bursu, öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretecek doktoralı insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere veriliyor.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @YuksekogretimK

YÖK lisans destek bursunun 1875 TL’ye çıkarılmasının yanı sıra TEBİP-Lisans öğrencilerinin (Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencileri) burs miktarı da yükseltildi. Önceden 1500 TL olan miktar, yeni düzenlemeyle 2000 TL’ye çıkarıldı.

Yükseköğretim Kurulu destek bursundan, kurum tarafından belirlenen devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olan ve kayıt yaptıran öğrenciler yararlanabiliyor.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler için de Burs Zammı

Öte yandan yabancı uyruklu YÖK burslusu lisans öğrencileri için de burs zammı geldi.

Buna göre yabancı uyruklu YÖK burslusu lisans öğrencileri için 1500 TL olan burs tutarı 2000 TL’ye; yüksek lisans öğrencileri için 2300 TL olan burs miktarı 3500 TL’ye çıkarıldı. Doktora öğrencileri için 3500 TL olan burs miktarının ise 6000 TL’ye yükseltildiği açıklandı.

Kurumdan verilen bilgiye göre YÖK burslarından güncel olarak yaklaşık 6000 öğrenci yararlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.