Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Pozitif Tablo! Enflasyon Düşüyor, Ekonomi Büyüyor

Türkiye'nin ekonomik performansına dair önemli açıklamalarıyla dikkat çeken Cevdet Yılmaz, enflasyonla mücadele stratejilerini detaylı bir şekilde anlattı. İşte detaylar;
Yılmaz’dan Pozitif Tablo! Enflasyon Düşüyor, Ekonomi Büyüyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Edirne’de düzenlenen ‘İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve enflasyonla mücadelesine dair önemli bilgiler paylaştı.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final müsabakalarını izlemek ve dereceye giren pehlivanlara ödüllerini vermek üzere Edirne’ye gelen Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) düzenlenen toplantıya katıldı.

Pandemi Sonrası Toparlanamayan Bir Dünya Var

Dünya ekonomisinin pandemi sonrası toparlanma sürecinde olduğunu belirten Yılmaz, “Son 20 yıla baktığınızda dünya ekonomisi yüzde 3,6 büyümüş. Ancak 2020-2022 döneminde bu oran düşmüş durumda.” dedi.

Geçen yıl dünya ekonomisin bir miktar toparlanarak büyüme oranının yüzde 3’e ulaştığını anımsatarak, bu yıl da yüzde 3’ün biraz üzerinde bir büyüme beklendiğini kaydetti.

Türkiye’nin Ekonomik Performansı

Türkiye’nin bu zorlu şartlar altında iyi bir performans sergilediğini belirten Yılmaz, 2020-2022 döneminde önemli bir büyüme performansı gösterildiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 4,5 büyüdüğüne işaret eden Yılmaz, bu yıl da yüzde 4 civarında bir büyüme beklendiğini bildirdi. 2023 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 5,7 büyüme kaydedildiğine dikkat çekti.

Enflasyonla Mücadele ve Orta Vadeli Program

Enflasyonun düşürülmesi konusunun temel öncelikleri olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Geçen yıl hazırladığımız orta vadeli programda enflasyonu 3 döneme ayırdık. Birinci yıl geçiş süreci, ikinci yıl dezenflasyon süreci, üçüncü yıl ise kalıcı fiyat istikrarı dönemi olacak.” ifadelerini kullandı.

Haziran ayında yıllık enflasyonun 3,8 puan azalarak yüzde 71,6’ya gerilediğini, Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonun daha hızlı düşeceğini ileri sürdü. Enflasyonun yıllık bazda Temmuz’da yüzde 60’lar civarına, Ağustos’ta ise yüzde 50’ler civarına düşeceğini öngördü.

Merkez Bankası Rezervleri

Merkez Bankası rezervlerindeki olumlu gidişata dikkat çeken Yılmaz, “Geçen yıl Mayıs ayında rezervlerimiz 98.5 milyar dolara kadar düşmüştü. 28 Haziran itibarıyla yaklaşık 143 milyar dolar seviyesine yükseldi.” dedi.

Söz konusu durumun, riskleri azaltarak Türkiye’yi daha avantajlı bir konuma taşımak açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Milli Gelir ve Ekonomik Güç

Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik gücünü vurgulayarak, “Nominal dolar bazında dünyanın 17’nci büyük ekonomisiyiz. Satın alma gücü paritesine göre ise dünyanın 11’inci büyük ekonomisiyiz. Milli gelirimiz ilk defa geçen yıl 1.1 trilyon doları aştı. Geçen yılki rakam 1 trilyon 119 milyar dolar. Kişi başına gelirimiz 13 bin 110 dolara yükseldi.” dedi.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından yapılan çalışmalara değinen Yılmaz, “14 milyon insanımızı etkileyen bu afet sonrası kalıcı konutlar inşa ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tahrip olan altyapıların yeniden yapıldığını ve bölgenin sosyoekonomik kalkınmasını sağlamak için çalıştıklarının altını çizdi. Yılmaz, bu çalışmalar için merkezi yönetim bütçesinden 1 trilyon 30 milyar civarında bir kaynak ayırdığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.