Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Asgari Ücret ve Memur Maaş Zammı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Yılmaz’dan Asgari Ücret ve Memur Maaş Zammı Açıklaması
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2024 yılı bütçeleri üzerinde konuştu. Yılmaz bütçe konuşmalarının ardından soru cevap bölümünde ise asgari ücret ve memur zamlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Emekli aylıklarının Ocak ayında yüzde 30, Temmuz ayında yüzde 25 olmak üzere kümülatif yüzde 62,5 artırıldığını hatırlatan Yılmaz, “2023 yılında en düşük emekli aylığında da iyileştirme yapılmış, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı, 2023 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere 5 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Nisan ayında ikinci bir düzenleme ile ikinci bir artış yapılmış, 7 bin 500’e çıkarılmıştır.” açıklamasında bulundu.

En düşük emekli aylığında bu yıl kümülatif artışın yüzde 114 olduğunun bilgisini veren Yılmaz, 2002 yılında 377 lira olan en düşük emekli aylığını, 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla 9 bin 876 liraya yükseltildiğini söyledi. Reel artışın yüzde 71 olduğunu sözlerine ekledi.

Memur ve Memur Emeklisi Zammı

Yılmaz gelecek yıl için memur ve memur emeklilerinin alacağı zamma ilişkin konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 2024 yılı Ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıklarının, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacağını söyledi.

Diğer emekliler için de artışın yasal çerçeve içerisinde, çalışanları emeklileri enflasyona ezdirmeyecek bir anlayış içinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Şimdi Kayıt Olun

Asgari Ücret Değerlendirmesi

Bu ay itibarıyla görüşmelerin başladığı asgari ücret konusuna da değinen Yılmaz, 2023 yılının Ocak ayında yüzde 54,7, Temmuz ayında yüzde 34 olmak üzere kümülatif olarak yüzde 107,3 artış sağlandığını söyledi.

2024 yılında asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışmanın devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Burada sosyal diyalog mekanizması işliyor. Kamu tarafı, özel sektör, çalışan tarafı var. Bu üçü arasında bir müzakere yürütülüyor.” diye konuştu.

Müzakerelerin sonucunu görmeden herhangi bir rakam söyleyemeyeceğini belirten Yılmaz, “Bizim anlayışımız ortada, hiçbir zaman çalışanımızı enflasyona ezdirmedik. Her zaman çalışanımızın refahını öncelikli gördük. Elimizdeki tüm imkanlarla hareket edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Burada bir dengenin söz konusu olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bir taraftan çalışanlarımızın refah talepleri var, diğer taraftan işletmelerimizin rekabet gücü, istihdamı, kayıt dışına kaymama meselesi var. Bu ikisi arasında bir denge oluşmak durumunda.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın