Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz: Yatırım Programı Projeleri Etkili Bir Şekilde Hayata Geçecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 Yılı Yatırım Programı kapsamında detaylı bir açıklama yaparak, projeleri etkili bir şekilde hayata geçireceklerini vurguladı.
Yılmaz: Yatırım Programı Projeleri Etkili Bir Şekilde Hayata Geçecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmede bulunarak X hesabından paylaşımda bulundu. Türkiye Yüzyılı’nda yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisine devam edildiğini söyledi.

Bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan 2024 Yılı Yatırım Programı’na değinen Yılmaz, hazırlıkların 12. Kalkınma Planında yer alan temel politika ve hedefler ile 2024-2026 dönemi Orta Vadeli Programdaki öncelikleri ve bütçe büyüklüklerini dikkate alarak gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söz konusu program kapsamına projelerin belirlenmesinde azami oranda seçici davrandıklarını bildirdi.

12. Kalkınma Planında öngörülen projeleri, deprem riski nedeniyle başlanması zaruret arz eden projeler ile sosyal ve ekonomik etkisi güçlü olup ivedilikle ekonomiye kazandırılması gereken projeleri öne aldıklarını kaydetti.

“Ödenekten En Yüksek Payı Ulaştırma-Haberleşme Sektörü Aldı”

2024 Yılı Yatırım Programı kapsamında kamu kurumları tarafından yürütülecek projelerin toplam tutarının yaklaşık 7,3 trilyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Projelere tahsis edilen toplam ödenek miktarının ise 1 trilyon TL’yi aştığını kaydetti. Yılmaz, 2024 Yılı Yatırım Programı’nda deprem tedbirlerine yönelik olarak toplam 510 milyar TL tutarında projeye yer verildiğini aktardı.

Program kapsamında ödenekten en yüksek payı yüzde 31,7 ile ulaştırma-haberleşme sektörünün aldığını bildirdi. Sonrasında yüzde 15 ile eğitim sektörünün, yüzde 10,5 ile tarım sektörünün, yüzde 9,4 ile sağlık sektörünün ve yüzde 23,4 ile diğer sektörlerin geldiğini kaydetti.

Yılmaz açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz 22 yıla mührünü vuran kalkınma hamlemize Yatırım Programı projelerimizi etkili bir şekilde hayata geçirerek kararlılıkla devam edeceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.