Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Enflasyonda Ne Kadar Düşüş Beklendiğini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaz döneminde enflasyonda yüzde 20’lik bir düşüş beklendiğini söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz Enflasyonda Ne Kadar Düşüş Beklendiğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayında soruları ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Yılmaz, programlarındaki temel önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı.

Enflasyonla mücadelede sonuçların belli bir zaman içinde alındığını belirten Yılmaz, aylık bazda ivme kaybı görüldüğünü, bunun devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Mevsimsel etkiler, politikaların etkisi ve baz etkisiyle birlikte özellikle yaz döneminde enflasyonda belirgin bir düşüş görüleceğini belirten Yılmaz, “Haziran, Temmuz, Ağustos enflasyonunu kastediyorum. Bu üç ayı topladığınızda yüzde 20 civarında, 20 puan civarında bir düşüş beklentimiz var.” diye konuştu.

Mayısa kadar o yıllık bazda geçmişten gelen, aylık bazdaki gelişmelerden ziyade, geçmiş yıllık bazdan gelen bir etki görüleceğini vurgulayan Yılmaz, “Yıllık yüksek göreceğiz rakamları ama Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte düşüş trendi başlayacak.” açıklamasında bulundu.

Yılmaz, 2025 yılında yüzde 20’nin altında bir enflasyon tahminleri olduğunu belirterek, 2026’da ise tek haneli rakamların görüleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kamuda Tasarruf Çalışması

Kamuda tasarrufa yönelik geniş bir çalışma başlattıklarını anlatan Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının bu konuda yürüttüğü çalışmaların değerlendirileceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edileceğinin bilgisini verdi.

Bu çalışmalarla gereksiz harcamaları ortadan kaldırmayı, harcamaları önceliklendirmeyi ve daha verimli hale getirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.