Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz: Enflasyon 2024 Hedeflerimizle Uyumlu İlerliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Turkuvaz Medya Merkezi'nde düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi'ne gönderdiği video mesajda açıklamalarda bulundu.
Yılmaz: Enflasyon 2024 Hedeflerimizle Uyumlu İlerliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Turkuvaz Medya Merkezi’nde düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi’ne video mesaj gönderdi. Yılmaz, Mayıs ayında yapılan seçimlerde siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığını, siyasi güven ve istikrarın pekiştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 12. Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program (OVP), Yıllık Program ve bütçe ile politika belirsizliklerinin ortadan kaldırılarak öngörülebilirliğin sağlandığını ifade etti.

Ekonomideki dengelenmenin Türk lirasını desteklediğini belirten Yılmaz, TL varlıklara artan ilginin, rezervlerdeki artışın ve kurun istikrarlı seyrinin de enflasyonla mücadeleyi desteklediğini belirtti.

Ağustos ayından itibaren aylık enflasyonun, güçlenen bir düşüş trendine girdiğine dikkat çeken Yılmaz, “Enflasyon, 2024 yılı hedeflerimizle uyumlu bir patikaya doğru evrilmiş ve ivme kaybı çok net bir şekilde görülmüştür. Yıllık enflasyonda, 2024’ün ikinci yarısında belirgin bir şekilde düşüş bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez bankası rezervlerindeki artışa ve KKM hesaplarındaki düşüşe vurgu yapan Yılmaz, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS), son 2,5 yılın en düşük seviyesinde olduğunu anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz açıklamasının devamında, para, maliye ve gelirler politikaları arasındaki eş güdümü güçlendirirken, gelecek dönemde yapısal dönüşümü öncelediklerini belirtti.

Sağlam temellere oturttukları makroekonomi ve maliye politikalarını, finansal hizmetler alanında atmakta oldukları adımlarla desteklediklerini belirten Yılmaz, iyileşen finansal ortamın da makroekonomik istikrarı destekleyen bir döngü oluşturduğunu ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.