Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz: Ekonomi Son 13 Çeyrekte Aralıksız Büyüyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomideki büyümenin aralıksız sürdüğünü ve ihracatın 2022’de kıyasla 7 kat arttığını söyledi.
Yılmaz: Ekonomi Son 13 Çeyrekte Aralıksız Büyüyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Yılmaz açıklamasında Türkiye ekonomisindeki dünden bugüne değişimlere ilişkin konuştu.

Cumhuriyet’in 100. yılında ekonominin son 13 çeyrekte aralıksız büyümesini sürdürdüğünü belirten Yılmaz, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde yüzde 3,9, üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 büyüme kaydedildiğini ifade etti. Yılmaz, 9 aylık ortalama büyümenin yüzde 4,7 seviyelerine ulaştığını kaydetti.

Ekonominin Orta Vadeli Program’da öngördükleri yüzde 4,4 büyümeye rahatlıkla ulaşabileceğini kaydeden Yılmaz, Türkiye’nin dolar bazında 1,1 trilyon dolar civarında ekonomik büyüklüğe ulaşacağını söyledi.

Yılmaz, 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatın 7 kattan fazla arttığını ve 2022 itibarıyla 254 milyar dolara ulaştığını belirtti. Geçen yıl ihracatta 256 milyar seviyesinin görüldüğüne dikkat çekerek, cari işlemler açığında özellikle geçen yıl başlayan gerileme sürecinin devam ettiğini ve ülkeye daha fazla sermaye girişinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik artması beklenen sermaye akımlarında Türkiye’nin hak ettiği payı alacağını vurgulayan Yılmaz, “Ülkemize gerek finansal alanda gerek doğrudan yatırımlar şeklinde daha fazla yatırım, daha fazla fon akışı sağlanacaktır. Bunun emarelerini şimdiden görüyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Son 21 yılda gösterilen performansın ortada olduğunu, 2003 yılından bu yana gelen doğrudan uluslararası yatırımın toplamda 261,3 milyar doları bulduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın