Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Duyurdu! O Ülkede Başkonsolosluk Açılıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh ile ortak basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.
Yılmaz Duyurdu! O Ülkede Başkonsolosluk Açılıyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladı. Yılmaz ve Chinh ikili temaslarda bulunurken heyetler arasında da görüşme gerçekleşti. Görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde imza töreni ve ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Cevdet Yılmaz, “Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin 45’inci yıl dönümü olması münasebetiyle bu ziyaret ikili ilişkilerimiz açısından önem taşıyor.” dedi.

Şubat ayında gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlere değinen Yılmaz, Vietnam’ın geniş arama kurtarma ekibi göndererek Türkiye’ye dost elini uzattığını hatırlattı.

Bugün gerçekleşen görüşmelerde iki ülkenin ilişkilerini güçlendirme konusunda ortak iradeyi teyit ettiklerini dile getirerek, karşılıklı yatırımların teşviki, ticaret hacminin artırılması konularında konuştuklarını söyledi.

Vietnam’ın Ho Şi Min Şehrinde Başkonsolosluk Açılacak

Cevdet Yılmaz, görüşmeler kapsamında alınan yeni bir kararı duyurarak, Vietnam ekonomisinin kalbi Ho Şi Min şehrinde başkonsolosluk açma hususunda mutabık kaldıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında hedefin savunma sanayi ve gıda alanları başta olmak üzere işbirliğini geliştirerek ikili ticaret hacmini artırmak olduğunu söyledi. Açıklamasına Vietnam’ın Türkiye’nin, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) bölgesindeki en önemli ticaret ortaklarından olduğunu da ekledi.

Türkiye’nin “Yeniden Asya Vizyonu” ile ikili ilişkileri, geliştirme yönündeki çabalarını sürdüreceklerini aktardı.

Yılmaz, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi ile Vietnam Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Dang Ngoc Hoa tarafından ‘Türk Hava Yolları ile Vietnam Hava Yolları Arasında Niyet Beyanı’ imzalandığını bildirdi.

Görüşmeler kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile Vietnam Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Arasında Tarım ve Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Vietnam Diplomatik Akademisi Arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın