Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Cari Açığa Dikkat Çekti: Hedefimiz Finansman Kalitesi

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz, gün içinde açıklanan cari açık verilerini yorumladı ve finansman kalitesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Yılmaz Cari Açığa Dikkat Çekti: Hedefimiz Finansman Kalitesi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 yılının ilk ödemeler dengesi gelişmelerini 12 Mart’ta açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada cari açık verilerini değerlendirdi.

2024 yılı Ocak ayı itibarıyla yıllıklandırılmış cari açığın 2023’ün Mayıs ayına göre 22,6 milyar dolar azaldığına dikkat çeken Yılmaz, 2024 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre cari açıkta 7,9 milyar dolar iyileşme kaydedildiğini aktardı.

Dış ticaret dengesinde gerçekleşen 8,2 milyar dolar düzeyindeki olumlu performansın bu iyileşmede etkili olduğunu vurguladı.

Cari açığın milli gelire oranının Orta Vadeli Program beklentilerinden daha iyi bir performans sergilemesini beklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ekonomi yönetiminin hedeflerine değindi.

“Kalitesini Artırmayı Hedefliyoruz”

Yılmaz, bir taraftan cari açığı azaltırken diğer taraftan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını Türkiye’ye daha fazla çekerek cari açığın finansman kalitesini artırmayı hedeflediklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Para ve maliye politikası ile reform adımlarını kurumların güçlü koordinasyonu içerisinde uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.