Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıllık Kayba İşaret Eden Şirkete ‘Yatırım Yapılabilir’ Notu

Konya Kağıt 2023 yılının yüzde 30 civarında kayıpla tamamlamaya hazırlanırken, bugün kredi kalitesi çok yüksek ve yatırım yapılabilir seviye notu aldı.
Yıllık Kayba İşaret Eden Şirkete ‘Yatırım Yapılabilir’ Notu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’un 2023 yılındaki rallisine rağmen yılı kayıpla tamamlayacak bazı şirketler bulunuyor. Konya Kağıt bunlardan biri olurken, geçen yılın Kasım sona göre yüzde 30 civarında kayba işaret ediyor. Hisseler Kasım 2021’de borsaya açılmıştı ve 2. yılını kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Konya Kağıt hisseleri (KONKA) 6,95 liradan işleme başladıktan sonra 1 yılda yaklaşık 10 kattan fazla yükselmişti. Kasım 2022’de 75,80 liraya yükselen hisseler, bu noktadan sonra gerilemeye başladı. Kasım 2023’te ise 46 lira seviyelerinde gezmeye başladı.

Kasım 2022’deki 75,80 liralık zirvenin ardından 2023 Mayıs ortasında 24,69 liraya kadar geriledi. Buradan toparlanmaya başlayan hisseler, Ekim başında 70 liraya kadar yükseldikten sonra yeniden düşüşe geçti. Borsada ikinci yılında ise 46 lira seviyelerinde kalmaya başladı.

KONKA kodlu hisseler TSİ 16:35 sularında yüzde 1,95 düşüşle 46,32 lirada seyretti.
KONKA Hisse Fiyatı - 29.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Konya Kağıt’taki düşüşlerin nedenlerinden birisi, halka arzlara olan ilginin son birkaç yıldır patlama yaşaması şeklinde açıklanabilir. Halka arz sonrasında tavan giden ve uzun süre kazançlı olan şirket hisseleri, borsadan henüz anlamayan kişilerin dikkatini çekti. Borsaya yatırımcı akını yaşanırken, yatırımcıların tavan serisini bozan hisseden kaçmasıyla birlikte şirkette sert düşüşler yaşanmaya başladı.

Bugün Konya Kağıt JCR Euroasia tarafından kredi derecelendirmeye tabi tutuldu. Kurumun açıkladığı rapora göre Konya Kağıt uzun vadeli ulusal kredi notu AA- (tr) olurken, görünüm stabil olarak işaretlendi. Kısa vadeli ulusal kredi notu ise J1+ (tr) olurken, görünüm yine stabil olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para kurum kredi notları BB (negatif görünüm) olarak açıklandı.

AA- notu, kredi kalitesinin çok yüksek olduğunu, J1+ ise kredi kalitesinin yüksek olduğunu ifade ediyor. Seviye olarak da yatırım yapılabilir olarak işaretleniyor. BB (durağan) ise kredi kalitesinin ve seviyesinin spekülatif olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.