Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Yeni Doğal Gaz Keşfini Duyurdu: 58 Milyar Metreküp

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın son kabine toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulundu. İşte milyonların beklediği açıklamalar;
Erdoğan Yeni Doğal Gaz Keşfini Duyurdu: 58 Milyar Metreküp
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde saat 16:00’da başladı. Bakanların katılımıyla gerçekleşen ve milyonlarca vatandaşın sonucunu merakla beklediği toplantıda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), memur ve emekli zammı, doğalgaz müjdesi ve ekonomiyi kapsayan konuların görüşülmesi bekleniyordu.

Erdoğan, Karadeniz doğalgazı konusunda “Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız.” şeklinde konuşmuştu.

Erdoğan’dan Kritik Açıklamalar

3 saat 45 dakika süren toplantı sonrasında açıklamalarına “Birazdan doğalgazla ilgili müjdelerimizi paylaşacağız.” ifadelerini kullanarak başladı.

Bir önceki kabine toplantısının ertesi günü Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Zirvesi’ne katılmak için Avaza şehrine gittiklerini hatırlattı ve enerji, ulaştırma gibi konularda başarılı görüşmeler yaptıklarını belirtti. Türkmenistan’ın sahip olduğu doğal gaz potansiyelini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açacak projelerin gündemlerinde olduğunu dile getirdi.

Asgari ücreti 8,507 TL olarak ilan ettiklerini, bunun 2021’e göre 3 kat, yılbaşına göre 2 kat fazla olduğunu söyleyerek asgari ücrete devlet katkısını 250 liraya çıkardıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayının ilk haftası 3 milyon hak sahibine toplamda 13 milyar lira olarak yapılacak Aile Destek Programı ödemelerini yılbaşından önceye çektiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, gübre ve yem fiyatlarını Nisan sonuna kadar sabitlediklerini, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bazı kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e kadar, karma yemde de yüzde 5’e kadar indirim yapacağını ifade etti.

Doğal Gaz Müjdesi

Fatih Sondaj gemisinin Çaycuma 1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurdu. Açacakları yeni tespit kuyularıyla bu rakamın yukarı yönlü revize edilmesini beklediklerini bildirdi.

Verilerin analizi sonucunda daha önce ilan edilen 540 milyar metreküplük rezervin 625 milyar metreküpe güncellendiğini açıkladı. Yeni keşifle birlikte toplam gaz rezervinin 710 milyar metreküp olduğunu sözlerine ekledi. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın bugünkü rakamlarla uluslararası piyasalardaki karşılığının 1 trilyon doları bulduğunu belirtti.

Hazar’ın, Akdeniz’in, Ortadoğu’nun enerjide merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlı olduklarını, sadece İstanbul ve Çanakkale’deki köprülerle değil enerji köprüleriyle de doğuyu ve batıyı birbirine bağlayacaklarını ifade etti.

Özel ve kamu günlük yurt içi petrol üretiminin bugün itibarıyla 80 bin varile ulaştığını, önümüzdeki yıl üretimi 100 bin varile çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

EYT Konusu ve Enflasyon

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunu beklentileri karşılayacak şekilde yakında tamamlayacaklarını söyledi ve arzularının EYT’yi yılbaşından önce gündemlerinden çıkarmak olduğunu vurguladı.

Girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları asla affetmeyeceklerini, bunların Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzedeler olduğunu söyledi. Milletin her ferdinin bu fırsatçılara hak ettikleri dersi vermelerini beklediğini ifade etti.

Erdoğan, “Amacımız, 2024’te ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmak.” dedi. Türkiye’nin zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere her kesime yansıtmakta kararlı olduklarını vurgulayarak memur ve emekli maaş artışlarını bu yaklaşımla yapacaklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.