Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Son İş Gününde En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler

Gün içinde tarihin en yüksek seviyesine çıkmayı başaran BIST 100 endeksi kapanışta da rekor kırdı. En çok hangi hisseler kazandırdı? İşte detaylar;
Yılın Son İş Gününde En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa için oldukça hareketli ve zirvelerin art arda test edildiği bir yıl geride kalırken BIST 100 endeksi, yılın son iş gününde alıcı hareket etti. Endeks, 2022 yılına 2.000 puandan başlamıştı. Yıl içinde zaman zaman düşüşler yaşansa da tarihi rekorlarını defalarca güncelledi.

Kripto para piyasasında, altında ve dövizde yaşanan durgunluk nedeniyle borsanın yüksek kazanç oranlarını dikkate alan insanlar, yatırımlarını burada değerlendirdi.

Yılın Son İş Gününde En Çok Kazandıran ve Kaybettiren HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

Güne 5.510 puandan start veren BIST 100, öğle saatlerinde tarihin en yüksek seviyesi olan 5.550,87 puana ulaştı. Aynı gün içinde kapanışta da en yüksek yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştiren endeks, günü yüzde 0,6 artışla 5.509,16 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 32,24 puan yükselirken toplam işlem hacmi ise 115,6 milyar lira seviyesinde oldu. Sektör endekslerine bakıldığında en fazla kazandıran yüzde 2,2 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,85 ile inşaat endeksi oldu.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayında yüzde 10,7 artan BIST 100, yılın geneline bakıldığında yüzde 196,6 oranında arttı.

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) iş gücü piyasasının yavaş yavaş da olsa ABD Merkez Bankası FED’in amaçları doğrultusunda güç kaybetmeye başladığını, küresel piyasaların dalgalı bir seyir izlediğini ve BIST 100’ün pozitif ayrıştığını vurguladı.

En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler

Yılın Son İş Gününde En Çok Kazandıran ve Kaybettiren HisselerKaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’un dik ivmeli hareketini sağlayan ve gün içinde en çok artan hisseler kapanışını BMS Birleşik Metal Sanayi (BMSTL) 37,8 TL, San-el Mühendislik (SANEL) 22,8 TL, Tera Yatırım (TERA) 19,4 TL, EYG Gayrimenkul (EYGYO) 17,2, Saray Matbaacılık (SAMAT) 19,3 TL, Akiş Gayrimenkul (AKSGY) 7,8 TL, Berkosan (BRKSN) 23,4 TL, Atlantis Yatırım (ATSYH) 117 TL, Biotrend Çevre ve Enerji (BIOEN) 18,9 TL, Doğu Aras Enerji (ARASE) 229,6 TL’den yaptı.

Yüzde 10 kayıp ile gün içinde en çok düşen 3 hisse kapanışını Pardus Girişim (PRDGS) 10 TL, Ulusal Faktoring (ULUFA) 10,3 TL, Birikim Varlık Yönetim (BRKVY) 35,4 TL’den yaptı.

Borsa İstanbul’da yıl içinde bankacılık sektöründe de oldukça güçlü kazançlar sağlandı. Bankacılık endeksi yıllık yüzde 213 oranında artış gösterirken en çok artan İş Bankası C Grup hisseleri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.