Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk Ayında Satılan Konut Sayısı Azaldı

Mevcut fiyatlar ile konut sahibi olmak daha zor hale gelirken, TÜİK yılın ilk ayında ülke genelinde kaç adet konutun satıldığını açıkladı. Detaylar haberde...
Yılın İlk Ayında Satılan Konut Sayısı Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aylık olarak yayımladığı konut fiyatlarındaki son durumu gösteren raporu öncesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelinde satılan konutlara ilişkin raporunu yayımladı.

TÜİK’in yılın ilk ayına ilişkin konut satış istatistikleri raporuna göre Ocak’ta 80 bin 308 konut satıldı. Konut satışları yıllık bazda yüzde 17,8 azaldı.

En fazla konut 13 bin 423 ile İstanbul’da satıldı.

TÜİK, 2023’ün son raporunda geçen yıl satılan konutların sayısının azaldığını paylaşmıştı. Aralık ayında ise 138 bin 577 konut satıldığını not etmişti.

Konut Satışı Ocak 2024 TÜİK
Kaynak: TÜİK

En Fazla Konut Ruslara Satıldı

Söz konusu dönemde yabancılara yapılan konut satışı yıllık bazda yüzde 50,5 azaldı. Toplam konut satışları içinde payı yüzde 2,6 oldu.

GCM Yatırım Banner

Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Sonrasında 710 konut satışı ile İstanbul, 211 konut satışı ile Mersin geldi.

Ocak ayında Türkiye genelinde en çok konut Ruslara satıldı. 555 konut satışı ile Ruslar ilk sırada yer aldı. Sonrasında 208 konut satışı ile İran, 127 konut satışı ile Ukrayna, 99 ile Irak geldi.

Ülke genelinde ipotekli konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 azaldı. Rakam 5 bin 915’e geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 7,4 olarak kayda geçti.

İlk el konut satış sayısı yüzde 8,2 azaldı. 25 bin 263 oldu. İkinci el konut satışlarında 55 bin 45 konut el değiştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.