Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk 8 Ayında Türkiye İhracat Kanalında Deniz Yolu Zirvede

2023 yılının ilk 8 ayında Türkiye'de taşıma şekillerine göre ihracatta deniz yolu taşımacılığı ilk sırayı aldı. Detaylar haberin devamında;
Yılın İlk 8 Ayında Türkiye İhracat Kanalında Deniz Yolu Zirvede
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl belirlenen yeni ulaştırma politikalarının uygulanmaya başlamasının ardından 2023’ün ilk 8 ayı göz önüne alındığında taşıma şekillerine göre ihracatta deniz yolu taşımacılığı liderliğini devam ettirdi.

Türkiye ihracatında deniz yolunun ilk tercih olma özelliğini koruduğu görülürken yılın ilk 8 ayında gerçekleşen 164 milyar 793 milyon 509 bin dolarlık ihracatta önemli paya sahip oldu.

Deniz Yolu Taşımacılığı Yine Zirvede

İlgili dönem boyunca taşıma şekillerine göre ihracatta, deniz yolu taşımacılığı 92 milyar 970 milyon 27 bin dolarla ilk sırada yer aldı.

Deniz yolu taşımacılığını sırasıyla kara yolu, hava yolu ve demir yolu taşımacılığı takip etti.

Kara yolu taşımacılığı ile 54 milyar 688 milyon 670 bin dolarlık, hava yolu taşımacılığı ile 14 milyar 703 milyon 703 bin dolarlık, demir yolu taşımacılığı ile 1 milyar 398 milyon 245 bin dolarlık ihracat gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

1 milyar 32 milyon 864 bin dolar tutarındaki ihracat ise diğer kanallar üzerinden gerçekleşti.

2022 yılında gerçekleştirilen ihracatta en büyük payı yine deniz yolu taşımacılığı almıştı. Geçen yıl gerçekleşen 254 milyar 169 milyon 748 bin dolarlık ihracatın 150 milyar 294 milyon 432 bin doları deniz yolu taşımacılığı ile gerçekleşirken, 2021 ve 2022 yıllarında da zirvede deniz yolu taşımacılığı vardı.

Ulusoy: İhracatçılar için Fırsatlar Yaratıyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, navlun avantajı nedeniyle deniz yolu taşımacılığının daha verimli ve daha ihracatı destekleyici olduğunu ifade etti.

Bu tür taşımacılığın, ağırlık ve değer olarak Türkiye ihracatında başat rol oynadığının altını çizdi.

Küresel ekonomide seyreden durgunlukla beraber deniz yolunun öncelikli tercih olduğunu söylerken gelecek yılda da deniz yolu taşımacılığının Türkiye ihracatında lokomotif görevi göreceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Navlunlarda çok ciddi düzeyde artışlar beklemediklerini, daha istikrarlı seyirle mevcut seviyelerin korunacağını düşündüklerini söyleyen Ulusoy, bu durumun ihracatçılar için fırsatlar yarattığına dikkat çekti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın