Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılın En Kritik Toplantıları Başlıyor! Gözler Jackson Hole’a Çevrildi

Bu hafta gözler Perşembe günü başlayacak olan Jackson Hole Sempozyumu ve FED Başkanı Powell başta olmak üzere buradan gelecek açıklamalarda olacak.
Yılın En Kritik Toplantıları Başlıyor! Gözler Jackson Hole’a Çevrildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların odaklandığı, yılın en kritik ekonomi toplantıları başlıyor. Kansas City Fed tarafından 1978’den bu yana her yıl düzenlenen etkinliğe dünya genelinden merkez bankası başkanları, maliye bakanları ve akademisyenler katılıyor.

Burada küresel ekonominin genel durumu ele alınıyor. Ayrıca para politikasının geleceğine ilişkin değerlendirmeler ve olası politika adımlarına ilişkin yönlendirmeler yapılıyor. Bu bakımdan ekonomi gündeminin en önemli toplantıları olarak yorumlanıyor.

Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu, bu yıl 24-26 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Konferansın bu yıl ana başlığı “Küresel Ekonomide Yapısal Değişimler” olarak belirlendi.

FED Başkanı Powell Cuma Günü Konuşacak

Etkinliğin takvimine göre ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, 25 Ağustos Cuma günü, Türkiye saati ile 17.00’de konuşma yapacak.

FED, geçen hafta yayımladığı tutanaklarda enflasyonda yukarı yönlü risklerin sürdüğünü, bu sebeple daha fazla faiz artışının gerekebileceğini belirtti. FED yetkilileri, enflasyondaki artış hızıyla ilgili endişeleri dile getirerek koşulların aynı şekilde devam etmesi durumunda daha fazla faiz artışının değerlendirilebileceğini söyledi.

Bu bakımdan Powell’ın yapacağı konuşma oldukça önemli. FED’in bundan sonraki süreçte para politikasında atılacak adımlar ve faiz konusuna bakışına dair işaretler alınmaya çalışılacak.

Fed yetkilileri, hafta boyunca yaptıkları açıklamalarda karışık sinyaller verdi. Bazıları faizin geldiği noktayı yeterli bulurken, bazıları verilere bakarak hareket edeceklerini söyledi.

Analistler Powell’ın açıklamasının beklendiği bu hafta piyasalarda volatilitenin artabileceği konusunda uyarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu