Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılda Bin Ton Bor Karbür Üretecek İlk Tesisimiz Açılıyor

19 Mart Pazar günü, Türkiye'nin ilk bor karbür tesisinin açılışı Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yapılacak.
Yılda Bin Ton Bor Karbür Üretecek İlk Tesisimiz Açılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, 19 Mart Pazar günü açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek olan açılış töreniyle birlikte Türkiye için bu alanda önemli bir adım atılmış olunacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan elde edilen bilgiye göre yılda 1000 ton bor karbür üretecek tesis, 279 kişiyi istihdam edecek. Türkiye dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olurken 2022 yılında Eti Maden 1 milyar 321 milyon dolarlık satış geliri ile rekor sağladı.

Bor karbür, elmas ve kübik bordan sonra en sert üçüncü madde olarak biliniyor. Savunma sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılması ekonomik değeri açısından da cazip hale getiriyor.

Türkiye bu alanda yatırımlarını sürdürürüken Kütahya Emet ilçesinde yıllık 5000 ton kapasiteli yeni bor karbür tesisi çalışmalarının da devam ettiği belirtildi.

Bor İhracatında Rekorlar Devam Edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son yıllarda atılan adımların meyvelerini toplamaya başladıklarını, bor cevherini borik asite, atıklarını da lityuma çevirerek sattıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu maddenin kullanım alanlarını da artırdıklarını ifade eden Dönmez, iki yıl üst üste bor ihracatında rekor kırdıklarını açıkladı. Rekorların devamının gelmesi için katma değeri yüksek bir ürün portföyüne gerek olduğunu, Pazar günü açılışı yapılacak olan tesisin buna imkan sağlayacağını sözlerine ekledi.

Açıklamasında bor cevherindeki katma değerin borik asit gibi rafine ürünlerinde 7 katına, bor karbür gibi ürünlerde 300 katına, bor karbürün kullanıldığı zırh sektöründe 2 bin katına, roket nozul yapımı sektöründe 35 bin katına çıktığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın