Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yetkili İsim Petrol Fiyatı için Uyardı: 3 Haneye Hazırlanın!

UEA Başkanı, Orta Doğu'da devam eden gerilimin petrol ihracatçısı ülkelere sıçramasının fiyatlarda önemli sonuçlar yaratacağını söyledi. Detaylar haberde;
Yetkili İsim Petrol Fiyatı için Uyardı: 3 Haneye Hazırlanın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Orta Doğu’da devam etmekte olan İsrail-Hamas geriliminin petrol ihracatçısı ülkelere sıçramasının petrol fiyatlarında önemli sonuçlar ortaya çıkarabileceğini ifade etti.

Birol, Bloomberg HT canlı yayınında açıklamalarda bulunurken petrol fiyatı uyarısı yaptı.

Açıklamasında, petrol ihracatçısı olarak bilinen ülkelerin devam etmekte olan İsrail-Filistin gerilimine dahil olmasının ve gerilimin küresel çapta yaygınlaşmasının petrol fiyatlarını 3 haneli rakamlara çıkarabileceğini öne sürdü.

“Petrol ve Doğalgaz Açısından Endişe Verici”

Bölgedeki gelişmelerin ve gelen haberlerin insani boyutunun son derece endişe verici boyutta olduğunu söyleyen isim, bu durumun piyasalar, özellikle petrol ve doğalgaz açısından da endişe verici olduğunu ifade etti.

Küresel petrol ihracatının yaklaşık olarak üçte birlik önemli kısmının bu bölgeden geldiğini söylerken arzla ilgili olası bir sıkıntının küresel ekonomi üzerindeki etkilerinin hızlıca hissedileceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Mevcut ortamda petrol piyasasında ciddi gerginlik olsa da fiyatlarda büyük bir zıplama olmadığını belirten Birol, “Ancak önemli ihracatçılar doğrudan bu krize dahil olursa bunun petrol piyasasına etkisi ciddi boyutlara ulaşabilir.” ifadesini kullandı.

UEA Başkanı, konuşmasının devamında petrol fiyatlarındaki son yükselişe ve fiyatların gidebileceği seviyelere değindi.

“Dünya Ekonomisi ve Enflasyon için Tehlike”

2023 yılı itibarıyla dünya petrol talebinin büyüdüğünü, söz konusu büyümenin yüzde 80’inin Çin’den geldiğini, arz açısından Suudi Arabistan ve Rusya’nın başını çektiği bir grup ülkenin petrol sevkiyatını kısıtlamasının ise ciddi bir darlık yarattığını belirtti.

“Fiyatlar 90 dolar civarında. Bu zaten yüksek bir rakam.” diyen derken petrol ihracatçılarının krize doğrudan dahil olmasıyla birlikte fiyatların 3 haneye çıkmasının şaşırtıcı olmayacağının altını çizdi.

Böyle bir senaryonun kırılgan olan dünya ekonomisi ve enflasyon açısından son derece tehlikeli bir durum anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Dünya Bankası da Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Ekim 2023 sayısında, Orta Doğu’da yaşanan çatışmaların küresel emtia piyasalarında önemli sonuçlar yaratabileceği konusunda uyarmıştı. Tarihsel verilerin, bölgedeki çatışmanın tırmanmasının petrol ve diğer emtia fiyatlarının artmasına yol açabilecek büyük bir risk anlamına geldiğini gösterdiği belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.