Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerlikaya Duyurdu: Kaçak Göçle Mücadelede Pilot İl İstanbul

Bakan Yerlikaya, göçle mücadelede yeni sistemi açıkladı. Barındırdığı kaçak göçmen nüfusuyla gündeme gelen İstanbul, kolluk kuvvetlerinin uyguladığı yeni sistemde pilot il oldu.
Yerlikaya Duyurdu: Kaçak Göçle Mücadelede Pilot İl İstanbul
HABER GİRİŞ

Kaçak göçle mücadelede göreve geldiği ilk günden itibaren yapılan çalışmalara dair kamuoyunu bilgilendiren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yakalanan göçmenlerle ve uygulanan yeni sistemle ilgili açıklama geldi.

Ankara’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Yerlikaya, kaçak göçle mücadelenin son hız sürdüğünü söyleyerek, son 3 ayda toplamda 75 binden fazla kaçak göçmenin yakalandığını bildirdi.

Türkiye’de geçici koruma statüsünde 4 milyon 797 bin 593 göçmenin olduğunu açıklayan Yerlikaya, 3 milyon 293 bin 934 kişinin Suriyeli olduğunu paylaştı.

Kaçak Göçle Mücadelede Yeni Sistem!

Kaçak göçle mücadele için yeni sisteme dair de açıklamalar yapan İçişleri Bakanı, İstanbul’un pilot il seçildiğini ve mobil göç noktası ismiyle kullanılan araçlarla kimlik tespitlerinin yapıldığını söyledi.

Yerlikaya, “Güvenlik güçlerimiz bir yabancıya kimliğini soruyor, kimliğini ibraz edemiyorsa görevlimiz onu mobil göç noktasına davet ediyor. Göç uzmanlarımızla hem parmak izi sorgulaması yapılıyor hem de göçnet veri tabanından gerekli kontrolleri sağlanıyor. Düzensiz göçmen olduğu ortaya çıkıyorsa kolluk kuvvetlerimizce geri gönderme merkezine gönderiliyor. Pilot bölge olan İstanbul’da 20 aracımız farklı noktalarda çalışmalarını yürütüyor. Ekim sonunda bu hizmet 150 araçla 30 şehirde sahada olacaktır” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.