Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Yatırımcıların Yurt Dışı Varlıkları Tarihi Zirvede

Merkez Bankası'nın verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde yurt içi yerleşiklerin yurt dışı finansal varlık yatırımları 3 milyar 573 milyon dolarla tarihi zirveye ulaştı. İşte detaylar;
Yerli Yatırımcıların Yurt Dışı Varlıkları Tarihi Zirvede
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde yurt içi yerleşiklerin yurt dışı finansal varlık yatırımları 3 milyar 573 milyon dolara ulaşarak tarihi bir seviyeye çıktı. Özellikle hisse senedi ve tahvillere olan ilgi, yerli yatırımcıların döviz getirisi elde etme arzusuyla yükseldi.

TCMB verilerine göre hanehalkı tahvil yatırımları 797 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Geçmişteki kısıtlamalar nedeniyle yurt dışına yönelen yerli yatırımcılar, bu kez Türk lirasının reel değerlenmesi nedeniyle döviz getirisi elde etme hedefiyle yurt dışı tahvillere odaklandı.

Ekonomim’de yer alan haberde söz konusu durumun hane halklarının yurt dışı tahvil varlıklarının geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 219 artış göstermesiyle dikkat çektiği belirtildi.

TCMB verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların yurt dışı hisse ve tahvil yatırımları tarihi bir zirve yaparak 3 milyar 573 milyon dolara ulaştı.

Bu yatırımların yüzde 47,4’ünü hanehalkı olarak gerçekleştirdi. Hane halklarının yurt dışı tahvil yatırımları, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 219 artışla 797 milyon dolara ulaştı. Hane halklarının toplam yurt dışı hisse ve tahvil yatırımları ise 1 milyar 692 milyon dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın, Eurobond yatırımlarının döviz bazında yatırım yapabilme ve ülkenin risk priminin düşüşünden faydalanma açısından cazip olduğunu dile getirdi.

Aydın, “Yatırımcılar, TL’nin reel olarak değer kazandığı bir ortamda döviz olarak tutmak istedikleri miktarı kupon ödemeleriyle nakit akışı sağlayacak şekilde pozisyonlanmış görünüyor” dedi.

Ayrıca ABD’nin faiz indirimi yapacağı beklentisinin de bu duruma etkisi olabileceğini vurgulayan Aydın, 2024 yılında döviz bazında yatırım yapılacaksa emtianın makul göründüğünü ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.