Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Kart TROY’a Büyük İlgi: Kullanım Hacminde Büyük Artış

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve devam eden boykot kampanyaları sonrası, yerli kart TROY’un kullanım hacminde büyük artış gözlemleniyor.
Yerli Kart TROY’a Büyük İlgi: Kullanım Hacminde Büyük Artış
HABER GİRİŞ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen yerli kart TROY’a son günlerde büyük bir ilgi söz konusu. Şirketin sosyal medya hesabından aylık kullanım verileri açıklandı. Buna göre TROY’un kullanım hacmi, Ekim’de bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 57 artışla 47,9 milyar liraya ulaştı.

Ulaşılan rakam, TROY logolu kredi kartları banka kartları ve ön ödemeleri kartlar üzerinden yapılan alışveriş tutarını içeriyor. Halihazırda küresel finansta Mastercard ve Visa pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor.

TROY kullanım hacimleri
Kaynak: TROY/X

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları sonrası ülkede tepkiler arttı ve boykot çağrıları yapıldı. Bu çağrılar sonrası vatandaşların TROY’a geçişinin arttığı belirtiliyor. Sosyal medyada #TroyKartaGeçiyoruz kampanyaları düzenlendi ve X gündeminde ilk sıraya yerleşti.

TROY ilk olarak 1 Nisan 2016’da kullanıma sunuldu ve son günlerde yaşanan süreç nedeniyle bankalarda kart ile ilgili artan bir yoğunluk olduğu belirtiliyor. Artan talep sonrası TROY’un kart sayısının 19 milyona ulaştığı bildirildi.

Sisteme geçmek isteyen vatandaşlar, kendi bankalarından talepte bulunarak işlem gerçekleştirebiliyor. TROY, 2017 yılından bu yana dünya genelinde pek çok ülkede kullanılabiliyor.

GCM Yatırım Banner

TROY logolu kartlar ile Türkiye’deki tüm ATM ve POS’lardan işlem yapabilirken, internet ve mobil alışverişlerinde kullanılabiliyor. Arka yüzünde Discover-Diners-Pulse logoları bulunan kartlar tüm dünyada işlem yapılabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.