Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerel Seçimler için Kesin Tarih İlan Edildi

Gelecek yıl yapılacak yerel seçimler için tarih netleşti. YSK kararı ve adres değişikliği işlemleri Resmi Gazete ilanıyla duyuruldu.
Yerel Seçimler için Kesin Tarih İlan Edildi
HABER GİRİŞ

Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra kamuoyunun odaklandığı yerel seçimler için kesin tarih resmi olarak ilan edildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerin Mart ayının son Pazar günü olan 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilmesine yönelik karar aldı.

Kurul kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak kamuoyuna ilan edildi. Ayrıca kurul kararında, yerel seçimlerde esas alınacak seçmen listelerine dair de bilgi yer aldı.

Buna göre muhtarlık bölgesi askı listeleri için esas alınacak seçmen kütüğünde tarih 1 Ekim 2023 olacak.

1 Ekim gününden sonra adres değişikliği yapmak isteyen seçmenler, nüfus müdürlüklerine yapacakları başvurularda adres beyan formuna noter tasdikli kira sözleşmesi, elektrik, su, doğal gaz, telefon, elektrik abonelik sözleşmesi veya faturası gibi belgelerden birini ekleyecek.

Öğrenim gördüğü yerde oy kullanmak isteyen ve yurtta barınan öğrenciler, öğrenci belgesi ve yurt müdürlüklerinden aldıkları belgelerle başvuru yapacak. Ayrıca tescil edilen adrese ilişkin adres beyan formunun bir örneği ve ekleriyle ilçe seçim kurullarına da başvuracak.

GCM Yatırım Banner

Adres beyanı için afetzedelere ise istisna tanınacak. 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşlar belge aranmaksızın nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.