Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerel Seçimler için Adres Detayında Son Gün 1 Ekim

Seçmenlerin adres güncellemesinde son gün detayı gelecek yıl yapılacak yerel seçimleri zora soktu. Adres değişikliği yapacaklar için bir haftalık zaman kaldı.
Yerel Seçimler için Adres Detayında Son Gün 1 Ekim
HABER GİRİŞ

Gelecek yıl Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için seçmenlerin adres bilgisi gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği için süre şartı olduğundan ikametinde güncelleme yapmayanların sandığa gidemeyeceği uyarısını yaptı.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimleri için yazılı açıklama paylaşan Akın, seçimde oy kullanacak vatandaşların adres değişikliği yapması için sürenin daraldığına dikkat çekti.

1 Ekim 2023’e kadar seçmenlerin adres bildirimlerini yapmaları gerektiğini belirterek, özellikle deprem nedeniyle ikamet ettiği ilin dışına yerleşmek zorunda kalan ancak adres değişikliğini bildirmeyen vatandaşlara seslendi.

Kural gereği seçim takviminden 3 ay önce adres güncellemelerinin tamamlanması gerektiğini, yerel seçim öncesinde adresini değiştiren seçmenlerin, bulundukları adreste sandığa gidebilmesi için seçim başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024 tarihinden 3 ay önce adres bildirimi yapması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı açıklamasında, “Buna göre deprem ya da başka sebeplerle farklı bir adreste yaşayan ve henüz adres bildirmeyen seçmenlerin adres bildiriminde son tarih 1 Ekim 2023’tür. Vatandaşlarımız bu tarihe kadar adres bildirimi yapabilir” dedi.

GCM Yatırım Banner

Akın, ilgili açıklamasının kamuoyuna ulaşması için CHP’li belediyelerin duyuru yapacağını sözlerine ekleyerek şöyle ifadede bulundu:

“Vatandaşlarımızın yerel yönetimlere ilişkin tercihlerinin en iyi şekilde sandığa yansıması için bütün belediye başkanlarımız ve belediyelerimiz sosyal medya hesaplarında, kamuya açık alanlarda görünür mecralarda, duyuru panolarında 1 Ekim 2023’e kadar adres değişikliği yapmamış vatandaşlarımıza adres bildirimi yapılmasına yönelik çağrıda bulunacak.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın