Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeo Teknoloji, Qua Granite ve Maçkolik’ten Son Haberler

Maçkolik merakla beklenen talep toplama tarihini açıkladı. Yeo Teknoloji ve Qua Granite ise yeni anlaşmalarını duyurdu. İşte BIST şirketlerinden güncel haberler…
Yeo Teknoloji, Qua Granite ve Maçkolik’ten Son Haberler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ikinci işlem gününde borsada dünkü pozitif tablo devam ederken, yatırımcılar şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdiği gelişmeleri yakından izliyor. Bunlardan birisi Global Yatırım Holding A.Ş. oldu. Şirket dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc’nin, Aralık 2022 dönemine ait yolcu istatistiklerini yayımladı.

Buna göre söz konusu dönemde limanlara gelen gemi sayısı pandemi öncesi olan 2019’un Aralık döneminin yüzde 94 seviyesinde gerçekleşti. Yolcu sayısı ise yüzde 20 daha üzerinde oldu.

KAP üzerinden yapılan açıklamada yolcu sayısındaki artışın Kanarya limanlarının da hesaplamaya dahil edilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Şirketin GLYHO kodlu hisseleri, saat 10.40 sularında yüzde 1,20 artışla 10,92 liradan işlem görüyor. Yıllık getirisi yüzde 370 seviyesinde.

Maçkolik’in Talep Toplama Tarihi Belli Oldu (MACKO)

Bu ayın başında halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan Mackolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin talep toplama işlemi bir türlü başlayamamıştı. Uzun bir beklemenin ardından konsorsiyum lideri İnfo Yatırım, dün akşam izahnameyi yayımladı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre şirketin 8.500.000 TL nominal değerli payı, 19 – 20 Ocak 2023 tarihlerinde halka arz edilecek. 2 iş günü sürecek olan talep toplama işleminde, şirket payları MACKO kodu ile 38 TL sabit fiyattan satışa sunulacak.

Bireysele eşit olarak yapılacak olan dağıtımda, payların yüzde 39’un bireysel yatırımcılara ayrıldı.

Qua Granite’ten Satış Anlaşması (QUAGR)

Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. en büyük dağıtıcısı olan Mehmet Ceylan Yapı Malz. Nakliye Turizm ve İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında satış anlaşması imzaladı. 2023 yılını kapsayan anlaşmanın satış tutarı 1.000.000.000 TL.

QUAGR kodlu hisseler yüzde 3 artışla 68,85 liradan fiyatlanırken, son bir yılda yüzde 452 oranında prim yaptı.

Yeo Teknoloji’den Yeni İş İlişkisi (YEOTK)

Yeo Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş. bir süredir her aşamasında geliştirmekte olduğu güneş enerjisi santrali (GES) projesi için Türkiye’deki bir müşteri ile sözleşme imzaladı. 3.400.000 dolar bedelindeki sözleşmenin şirket cirosunu ve karlılığını olumlu etkileyeceği aktarıldı.

Son dönemde yatırımcıların en çok tercih ettiği hisselerden biri olan YEOTK, bu sabah yüzde 5,50 civarında yükseliş gösterdi. 72 lirayı test eden hisseler, yıllık bazda yüzde 437 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın