Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YEO Teknoloji GES Projesi Önlisanslarına Yenisini Ekledi

YEO Teknoloji’nin bağlı ortaklığı YEO Enerji Yatırımları A.Ş, EPDK’dan 100 MWe önlisans aldığını KAP üzerinden duyurdu.
YEO Teknoloji GES Projesi Önlisanslarına Yenisini Ekledi
HABER GİRİŞ

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş., yüzde 100 bağlı ortaklığı YEO Enerji Yatırımları A.Ş.’nin önlisans başvurusu hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaptı. Şirketin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) 2 ayrı depolamalı güneş enerjisi santrali (GES) projesi için toplamda 100 MWe önlisans aldığı bildirildi.

Söz konusu önlisanslarla birlikte YEO Enerji Yatırımları A.Ş.’nin Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında EPDK’dan almış olduğu önlisans toplam gücünün, üretim için 205 MWe ve depolama için 225 MWe olduğu açıklandı.

YEO Teknoloji, Mayıs ayında yaptığı açıklamada toplamda 13 adet proje için önlisans başvurusu yaptığını, Eskişehir, Ankara ve Kavacık’ta yer alan projelerle birlikte toplamda 105 MWe üretim ve 125 MWe depolama için önlisans aldıklarını hatırlattı.

Daha önce başvuru yapılan ve EPDK tarafından önlisans verilen projelerin Antalya – I DEPES Projesi: Üretim GES (50 MWe) + Depolama (50 MWe) ve Topçu DEPGES: Üretim GES (50 MWe) + Depolama (50 MWe) olduğu belirtildi.

Bunlarla birlikte önlisans verilen projelerin toplam gücünün 205 MWe üretim ve 225 MWe depolama olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

141,2 MWe Üretim + 141,2 MWe Depolama gücüne sahip;

  • Ankara – I DEPGES Projesi: Üretim GES (50 MWe) + Depolama (50 MWe)
  • Antalya – II DEPES Projesi: Üretim GES (20 MWe) + Depolama (20 MWe)
  • Camikebir DEPGES Projesi: Üretim GES (50 MWe) + Depolama (50 MWe)
  • Tellakzade DEPGES: GES (21,2 MWe) + Depolama (21,2 MWe) projelerinin ise önlisans süreçlerinin devam ettiği açıklandı.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.