Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yenilik Geldi! MAKTK Saat Ücretlerini Açıkladı

Makina Takım bugün KAP üzerinden yaptığı bir duyuru ile saat ücretlerinde gerçekleşen önemli değişiklik hakkında bilgi verdi. Detaylar haberde;
Yenilik Geldi! MAKTK Saat Ücretlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Makina Takım Endüstrisi A.Ş. (MAKTK) tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Toplu İş Sözleşmesi Anlaşması Hakkında bildiri paylaşıldı. Şirket, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi sürecinin tamamlandığını açıkladı.

Toplu iş sözleşmesi kapsamında, süreç hakkında 17 Ocak 2024 tarihinde mutabakata varıldığına işaret edildi. İmzalanan toplu iş sözleşmesinin ana maddeleri de bildirildi. Görüşülen maddeler üzerinde tam bir uzlaşma sağlandığı ve sürecin 31 Ağustos 2025’e kadar kesin suretle neticelendiği kaydedildi.

Sözleşmenin ilk 6 ayı için saat ücretleri 65 TL/saatin altında ise 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren 65 TL/saate yükseltileceği belirtildi. Sonrasında saat ücretlerine yüzde 32 oranında ücret zammı yapılacağı vurgulandı. Bu zamma ek olarak 30 TL/saat maktu zammı yapılacağı eklendi.

Kıdem Süresi için Ek Ödeme Yapılacak

Kıdem süresinin her tam yılı için bir defaya mahsus olmak üzere saat ücretlerine 30 TL/saati geçmemek üzere 2 TL/saat ilave edileceği paylaşıldı. Kıdem zammının hesabında emeklilikte yaşa takılan (EYT) çalışanların ilk işe giriş tarihinin esas alınacağına işaret edildi.

KAP bildirisinde Makina Takım, 1 Mart 2024 tarihinde iş sözleşmesi devam eden işçilere 29 Şubat 2024 tarihinde almakta oldukları saat ücretlerine yüzde 30 oranında zam yapılacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (Genel Endeks) artış oranının yüzde 30’un üstünde çıkması halinde yüzde 30’u aşan kısmın tamamını 1 Mart 2024’teki saat ücretlerine ilave edileceğini bildirdi.

Sosyal Yardımlara da Artış Yapılacak

1 Eylül 2024 tarihinde iş sözleşmesi devam eden işçilere, 31 Ağustos 2024’te almakta oldukları saat ücretlerine 1 Eylül 2024’te, 1 Mart 2024-31 Ağustos 2024 tarihleri arasındaki TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi (Genel Endeks) artış oranına 3 puan eklenerek elde edilecek oranda artış yapılacağı aktarıldı.

Toplu iş sözleşmesinin ana maddeleri arasında 1 Mart 2025’te iş sözleşmesi devam eden işçilere, 28 Şubat 2025’te almakta oldukları saat ücretlerine 1 Mart 2025’te tarihinde, 1 Eylül 2024-28 Şubat 2025 arasındaki TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi (Genel Endeks) artış oranında ücret zammı yapılacağı vurgulandı.

Makina Takım KAP bildirisinde sözleşme maddeleri arasında son olarak, tüm sosyal yardımlarda artış oranının sözleşmenin birinci yılında yüzde 140 oranında olacağının altı çizildi. İkinci yılında ise artış oranının enflasyon oranında olacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.