Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda Faiz Kararında 2 Yıl Sonra İlke İmza Attı

Enflasyonla mücadele mesajlarını 2 yıldır aralıksız sürdüren Yeni Zelanda’da Merkez Bankası ilk kez faiz artışı kararı almadı. Detaylar haberde…
Yeni Zelanda Faiz Kararında 2 Yıl Sonra İlke İmza Attı
Son Güncelleme: 
Yorum

2023’e girişte verdiği şahin mesajlarla faiz artırım ısrarını sürdüren Yeni Zelanda yaklaşık 2 yıl sonra para politikası kararında değişikliğe gitti. Enflasyonun ateşini düşüren ekonomi yönetimi, faiz artışına devam değil, tamam dedi.

Ekim 2021 döneminden itibaren faiz artıran Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), sıkı faiz artışına ara verme kararı aldı.

Gösterge faiz oranını yüzde 5,5 seviyesinde sabit tutan RBNZ, böylece piyasaların beklentisini de karşılamış oldu.


Alınan kararda, yüzde 5,5’lik seviyenin öngörülebilirlik sağlama ve enflasyonu dizginleme için ideal olduğuna dikkat çekildi.

Zaman zaman beklenti üstü faiz artışıyla sürpriz yaratan RBNZ, 2 yıla yakın süreçte art arda şahin tutum göstererek toplam 525 baz puanlık faiz artımı yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu