Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yüzyılın İlk Ekonomi Zirvesinden Önemli Mesajlar

Finansman kaynaklarıyla ilgili mesajların beklendiği toplantıdan TCMB hedeflerine uyum mesajı çıktı. İşte Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan çıkan sonuçlar:
Yeni Yüzyılın İlk Ekonomi Zirvesinden Önemli Mesajlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) beklenen toplantıyı gerçekleştirdi ve sonucunda yazılı açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan kurul, enflasyonla mücadele vurgusunu yineledi. Aynı zamanda Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) Programı’nın TCMB hedefleriyle uyumlu çerçevede tasarlanmasına karar verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen toplantıya; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı bitiminde kuruldan yazılı açıklama gelirken dikkat çeken ilk ifade, “Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarını etkin kullanarak enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” oldu.

Kurul, Türkiye Yüzyılında ülkenin her alanda ileri taşınmasının ve gelişmiş ülkeler arasında yer almasının hedeflendiği ifadelerini kullandı. Bu amaç doğrultusunda tüm kurumların işbirliği içinde hazırladığı 12. Kalkınma Planı’nın kabul edildiğine değinilirken, bugün TBMM Genel Kurul’unda görüşüleceği belirtildi.

12. Kalkınma Planı, beş yıllık yol haritasını belirliyor ve 2053 vizyonunu içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Avans Kredisinde TCMB Uyumluluk Kararı

Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çekilen toplantıda, rekabet gücü ve verimliliğin artırılmasıyla yüksek katma değerli üretim yapısının sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. İhracata dayalı, nitelikli, sürdürülebilir büyüme mesajı yinelenirken, vatandaşların sosyal refahının artırılmasının amaçlar içinde yer aldığına da değinildi.

Bu kapsamda Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri’nin (YTAK) genel çerçevesinin Kurul tarafından değerlendirildiği belirtildi. Kurul,  “TCMB’nin YTAK genel çerçevesi Kurul tarafından değerlendirilmiş olup, uygulama detaylarıyla ilgili kurumlar tarafından netleştirildikten sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır. YTAK Programının, TCMB’nin hedefleriyle uyumlu bir çerçevede tasarlanması kararlaştırılmıştır,” ifadelerini kullandı.

YTAK, katma değeri yüksek ihracat potansiyelini artırıcı ve cari işlemler dengesinde sürdürülebilir iyileşmeyi sağlayıcı yatırımlara yönelik bir program olarak tanıtılmıştır.

Kurul, uluslararası kuruluşlardan sağlanan dış finansman kaynakları hakkında değerlendirmelerde de bulundu. Buna göre bu kaynakların taahhüt edilmesinden sonraki süreçte daha etkin kullanıma yönelik çalışmaların ele alındığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın