Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Porsche, 992 Kodlu Yeni 911’inde Atalarına Olan Saygısını Bozmamış!

Alman Porsche'nin ikonik modeli 911 Los Angeles Fuarı'na bomba gibi giriş yaptı. İşte detaylar...
Porsche, 992 Kodlu Yeni 911’inde Atalarına Olan Saygısını Bozmamış!
HABER GİRİŞ

Porsche’nin marka yüzünü temsil eden 911, 992 kod adıyla bizlerle buluşturuldu. Spor araba ve turbo kavramlarını aşılayan model, artık daha seksi bir yapıda yerini aldı. İlk, 2018 Şubat ayında bir Instagram kullanıcısının bir tamirhanede çektiği görüntülerde yeni 911’in yeni yapısıyla tanıştırılmıştık. Aradan geçen 9 aylık dilimde aslında özellikleri hakkında epeyce bilgi sahibi olmuştuk.

Los Angeles Auto Show‘un kapılarını açması ardından merakla beklediğimiz tüm marka modelleri gösterildi. Onlardan birisi de 2019 Porsche 911‘di. Yeni ikonik aracın ilk tasarım yorumlamasını yaparak, teknik veri ve donanımlarına geçelim.

Bakalım 992 Porsche 911’in ön bakışlarında bir değişiklik yapılmış mı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Alman marka mümkün mertebe, 911 başta olmak üzere genel olarak modellerinin ön kısmında radikal değişimlere gitmek istemiyor. 992 kod isimli 911, yeni nesil Panamera ve Cayenne’den gelen dörtlü Matrix Led farlarla aydınlatma kısmı tamamlanmış.

Porsche, diğer modellerinden gelen birleşik stop far düzenini yeni 911’e de vermiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tehditkar bir sunum görüyoruz! Panamera’nın son arka görünümünü ortaya koyduğumuzda stil ve parça açılarının aynı olduğunu görürüz. Yuvarlatılan hatlar, 911’e daha bir sırtlan duruşu vermiş.

Hareketlendirilen arka kısımda sunumlar daha net yapılmış. Stopların birleşim yeri olan bagaj kısmına marka ismi yazılmış. Olağan ve sonradan gelecek modellerden farklı olması adına motorun soğuk hava ihtiyacını karşılayan ızgara üzerine üçünlü fren lambası konumlandırılmış.

GCM Yatırım Banner

Bu tatlı duruşun devamı için difüzör kısmı biraz şekillendirilip, egzoz yuvaları genişletilmiş. Hatta kendi bölgelerinde çıkışlar yakınlaştırılmış. Porsche’nin sürati iliklerinizde hissettirecek Turbo, GT2 ve GT3′ün tamponu böyle olmayacağı gibi, gövdeden yükselen rüzgarlığında boyutları farklı olacak.

Porsche’nin ikon yapısı kokpit kısmında da farklar hissettiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şayet, gösterge paneline gözlerimizi çevirirsek, durumun 1970’lerden beri devam ettirildiğini anlarız. Zira markanın kendisi de o yılların stillerinden örnek alındığını söylüyor.

Orta konsolun düzeni yenilenen 10.9 inçlik ekranla değişmiş. Zarif bir çakmak şekli verilen vites kolu sanki bir ray sistemi içerisinde duruyor. Klasik saatimiz yine en tepede yerini almış. Yönetim düğmelerinin ağırlıklı olarak dokunmatik bir yüzeye alınmış.

922 kasa 911’in güvenlik seviyesinde artış görüyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dünyadaki bir ilk olan “kaygan zemin taraması” ile yoldaki buz ve su birikintilerini önceden tespit edip, güvenlik modlarını otomatik ayarlayacak. Şerit takip asistanı, otomatik frenleme, gece görüş modu yeni 991’in listesinde yer alacak.

Carrera S ve Carrera 4S motorlarında güç artışı olmuş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Carrera S 3.0L hacimli üniteden 385 ps güç almış. Artış olarak 15 ps’lik bir fark olmuş. 4S türevine geçildiği an aynı hacimden alınan güç 450 ps‘e ve 530 nm torka yükseliyor. Burada da +30 ps fazla alınmış. Hızlanmalarına baktığımızda arkadan itişle dört tekerlekten çekişin arasında sadece 0.1 saniye oynuyor.

911 Carrera S 3.7 saniyede hızlanmasını tamamlarken, Carrera 4S 3.6 saniyede gerçekleştiriyor. Her iki versiyonun top speed rakamları 306 km/h. Porsche’nin 911 iyileştirmesi ağırlıklı olarak arka kısmında.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Nürburgring’in En Hızlı Yol Arabası Rekoru Artık Porsche 911 GT2 RS’te!

Kokpit ögeleri de dijital ögelerden yararlandırılmış ve gösterge panelinde klasik yapı korunmuş. Öte yandan motorun 3.0L ile değerlerinin iyi olduğu söylenebilir.

Bundan sonra merakla bekleyeceğimiz kısım Turbo ve diğerleri… Son olarak vereceğimiz ekstra bilgi; standart tipte 8 ileri PDK şanzımanla gelen 911’ler, manuel şanzımanla da sunulacak. Üzgünüz ki 7 ileri manuel sadece ABD toprakları için geçerli olacak. Yeni Porsche 911 yenilemesi hakkında bir şey söylemek isteseniz ne derdiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.