Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Kia Cerato İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Kia'nın başarılı sedanı Cerato, yeni kasa yapısıyla tekrar bizlerle. İşte Stinger görünümlü Cerato!
2018 Yeni Kia Cerato İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ

2017 yılının otomotivcilerin model yenilemelerinin geçmesi ardından, 2018 yılında da otomobil dünyasında büyük farlılıklar göreceğiz. Geçtiğimiz hafta yeni kasa Kia Cerato’nun digital çizimlerini sizlerle paylaşmıştık. Kesin olmamakla birlikte haberimizde Koreli markanın asil yüzü olan Stinger‘a benzediğinden bahsetmiştik. Detroit Otomobil Fuarı’nın kapılarının açılmasıyla Cerato hakkındaki düşüncelerimiz de doğru çıkıyor.

Piyasadaki sedan yarışına 2003 yılında başlayan Cerato, son haliyle mutlaka beğeni kazanacaktır. Kazanacaktır çünkü; hatları ve grafikleri oturmuş ve beğenilen diğer Kia modellerini düşündüğümüzde, Cerato’da aynı kanı taşıyor. Kia’nın akıcı çizgisi yine işe yaradı! Yeni modeline çok noktalı açılarından baktığımızda Corolla ve Astra gibi rekabet pazarında sözü geçenler arasında sivrilecek kapasiteye sahip olmuş diyebiliriz.

Cerato yenileme ile beraber daha şık bir duruşa bürünmüş.

2018 Yeni Kasa Cerato

Karoserin büyüklüğü direk olarak anlaşılabiliyor. Stinger ile birlikte shooting break tarzı aracı ProCeed’le de genetik yapı uyuyor.

Yeni Cerato ön yüz hatlarıyla değiştirilmeye başlanmış.

2018 Cerato Dış Yapısı

GCM Yatırım Banner

Selefine göre far yapısında daha soft dokunuşlar yapılmış. Yine büyük seçim olan aydınlatma grubunda kavislere yer verilmiş. Uç kısımlardan da ovalleştirildiğini gördük.

“Kaplan Burnu” ızgarayla yine Kia’nın marka yüzü enjekte edilmiş.

2018 Cerato Ön Görünüm

Aslında bir önceki jenerasyonlarla başlayan gördüğümüz ızgara tipi, daralmayla bugünkü şekillerine kavuşturulmuş.

Estetik açıdan güzel ve en azından farklı. Bu ızgarayla en ağır duruşlar bile sportif havaya dönüştürülebilir.

Cerato’nun toplam boyut rakamları değişkenlik gösteriyor.

2018 Cerato Karoser

C sınıf araçlarında son jenerasyonlarda hep bir büyümeye gittiklerini gördük. En yakın örneği ise Yeni Kasa VW Jetta dır. Jetta, Passat modelinden sadece 33 mm daha kısa.

Cerato’da ise yine ciddi artışlar söz konusu. Boyut +81 mm ile 4.641 mm yükselmiş. Uzan boyuyla beraber bagaj litresel hacmide artırılmış.

Boyutlarına baktıktan sonra bir de profiline bakalım!

2018 Cerato Profil

İmaj tazelemeden sonra Kia’nın araç sınıflarındaki gözle görülür çıkışları Cerato ile iyi anlaşılıyor.

Beğenebilecek bir yan yapıya sahip. Lastik boyutu 17″ olarak belirlenmiş. Fazla olmasa da krom detaylar var.

İşin gerçeği Cerato’nun arka tasarımının en iyi kısmı olmuş diyebilirim.

2018 Cerato Jantları

Ön kısımda daha spor havada olan Cerato, arkada biraz daha ağır havada. Bagajın hafif kalkıp yapısıyla, stop farların büyüklük ve duruşu yeterli.

Yeni Cerato’nun iç kısmına geçtiğimizde biraz klasik hava sezinledik.

2018 Cerato İç Mekanı

Eskisinde ortadan şişkin olan teyp etrafı, yenisinde artık görmeye alıştığımız Audi tarzında yapılmış. Öğelerin daha derli toplu ve büyütülmüş görüyoruz.

Multi medya ekran yapısı daha fonksiyonel.

2018 Cerato Multi Medya Ekran

Yine bir önceki jenerasyona göre ekran yapısını ele aldığımızda boyutlarının büyümesi haricinde yeni kasada 8″ olan ekranın Apple CarPlay ve Android Auto bağlantılarının standart tutulması kolay kullanım açısından başarılı.

2019 Cerato’da koltuklar da değiştirilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Baktığımızda koltukların yanal destekleri artırılmış. Oturma pozisyonun buradan daha iyi ve aşağıda olduğu gözüküyor.

Eskisinde çokça düğme barındıran direksiyon Hyundai tarzından alınmış.

2018 Cerato Yeni Direksiyon

Yeni direksiyon simidinde durumları yönetebileceğiniz birçok düğmeye sahip. Eskisindeki karışık görüntü yok edilmiş. Krom renk detayları da araç içerisindeki diğer parçalarla uyumluluk gösteriyor.

Orta konsol ve alt kısımlar yeniden kalıba dökülmüş.

2018 Cerato Yeni Orta Konsol

Klima kontrol kısmı biraz daha aşağıda. Vites kolu inceltilerek etrafına daha oval şekil verilmiş. Vites önü kayar saklama gözü yerini USB/AUX bağlantı soketleri almış.

Kia’nın Cerato için hazırladığı sürpriz motorlar olabilir.

2018 Cerato Motoru

Bu kısımda tahminlerden yola çıkacağız. Hali hazırda 1.6 CRDI dizel ünite ve 1.6L düz atmosferik benzinli ünite bulunmakta. Dizelin hacminde veya teknolojisinde bir değişiklik olmaz gibi duruyor. Ancak 1.6L yerine daha düşük hacimli turbo beslemeli benzin ünite gelebilir.

Büyük ihtimalde 1.4L‘lik olabilir. Merak edilen konulardan birisi de hibrit ünite. Kia bu konu hakkında herhangi açıklama veya olacağı yönünde bir imada bulunmadı. Dediğim gibi 2019 yılında çıkmasına yakın herşeyi daha net öğreneceğiz.

Cerato’da şanzıman değişimi muhtemel gözüküyor.

2018 Cerato 7 ileri DCT Otomatik

Aldığımız bilgilere göre 6 ileri olan otomatik ve manual vitesler; otomatik olanı Koreli firmanın 7 ileri DCT‘si ile değişim olabilir.

Fiyatlarda çıkışıyla beraber müthiş bir artış olmayacaktır.

Güncel fiyatları 79.600 TL ile 127 bin TL arasında değişim gösteriyor. Eğer ki daha erken bir gönderim uygularlarsa bu fiyatların değişeceğini zannetmiyorum.

İncelemiş olduğumuz Cerato’nun beklediğimizden daha iyi geldiğini söylemek isteriz. 3. jenerasyonda hatları oturmuş, güzel bakışları olan Cerato görmüştük. Bu noktadan sonra odaklanması gereken yerin iyi seçilmesi lazımdı. Ve Kia’da yine bu işin üstünden iyi şekilde geldi.

Yapıya köklü bir değişim vermeden, bazı şeylere sadık kalınmış. İç yapısının komple elden geçirildiğini gördük. Zaten modern dokunuşlara ihtiyacı vardı. Peki görsel olarak yeni Cerato mu daha akıcı yapıya sahip yoksa eski nesil Cerato mu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.