Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’nın Dünyadaki Tek Rakibi “Fisker” 2018’de Karma Revero Olarak Geri Dönüyor!

Amerikan bir marka olarak doğan ve dünyanın ilk hızlı elektrikli arabası olarak lanse edilen Fisker, artık Karma ismiyle yoluna devam ediyor. İşte detaylar...
Tesla’nın Dünyadaki Tek Rakibi “Fisker” 2018’de Karma Revero Olarak Geri Dönüyor!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Fisker Automotive, bir aralar yapmış olduğu çıkışlarla dünya gündemine girmişti. Markanın ilk olarak Fisker Karma adında dünyanın ilk üretim plug-hibrid spor arabasını yapmıştı. Hatırlarsanız sizler için dünyanın en teknolojik elektrikli otomobili olarak incelemiştik. Ancak Fisker için işler o aralar pek iyi gitmemişti. 2008 yılında Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı gösteriminden sonra ülkeler sabırsızlıkla çıkışını bekliyordu.

Yaklaşık olarak 2.500 adet satıştan sonra nedendir bilinmez firma 2012 yılında iflas kararını açıklandı. Herşeyin tam bittiği denildiği anda Çinli Wanxiang Grubu Fisker’ı satın alarak markayı korudu. Tabi ismini “Karma Auto” yaparak! İşte yeniden hayat bulan yeni Karma Revero’yu şimdi beraber inceleyelim.

Revero, oldukça fütüristik yapısıyla karşımıza çıkıyor. Firmanın yeni yüzüyle çıkardığı arabası, yenilikçi haliyle öne planda.

Paratic Placeholder 640x360

Karma Revero’un bizdeki ilk izlenimi; kararlı, güçlü ve aerodinamikler kusursuz…

Paratic Placeholder 640x360

Ön kısımda ilk olarak farlardan başlayalım. Oldukça şeffaf gözüken ışık grubunun spor çift mercekli yapısı oldukça akıcı duruyor.

Paratic Placeholder 640x360

Aston Martin’lere kaçan ızgara yapısı fazlasıyla geniş.

Paratic Placeholder 640x360

Revero’nun, ızgarasını da içine aldığı tampon yapısı büyük ve havalı. Sizce de Jaguar F-Type Sport‘a benzemiyor mu?

Paratic Placeholder 640x360

Bu dört kapılı coupe’nin profiline geçtiğimizde arkaya doğru giden GT hissiyatını alıyoruz. Devasa çamurluklara verilen 20″ jantlar Karma’ya olan duygularımızı kabartıyor!

Paratic Placeholder 640x360

Tesla’dan daha önce bu alana adım atan Karma, Revero’nun arka kısmında da konsept çizgileri tamamen yok etmiş. Alfa Romeo tarzı dar ve şekil yönünden cam grubu stilinde stop farları dikkat çekiyor.

Paratic Placeholder 640x360
Tamponuna geçtiğimizde bütünlük bozulmaması adına büyüklük ve verilen desenler hemen hemen aynı diyebiliriz. Geneli üçgen formda olan aracın egzoz çıkışlarına da aynı şekiller verilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

İç kısmında, her ne kadar Amerikan olarak doğsa da İngiliz stili hakim. Ancak parça kalitesi tartışılmayacak şekilde özenli!

Paratic Placeholder 640x360

Direksiyonuna geometrik şekiller hakim olup, dışa göre daha klasik yapıda olduğunu görüyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Tamamı kaliteli deri ile kaplanan Revero’nun orta tünel kısmında alüminyum tercih edilmiş. Cam açma düğmeleri, tuşlu vitesi ve 10″ multimedya ekranı bir bütün halde duruyor. Ve hissiyat premiumdan daha fazla!

Paratic Placeholder 640x360

Koltuklar son derece konforlu ve işlevsel gözüküyor. Isıtma, soğutma, elektrik ve bel masaj özellikleri mevcut.

Paratic Placeholder 640x360

Karma’nın arka yaşam alanı diğer eski Amerikan kardeşi 1000 beygirlik Lucid Air EV ile yerleşim ve konfor detaylarında benzerlik gösteriyor.

Paratic Placeholder 640x360

Ünite kısmına baktığımızda itişi sağlayan çift elektrikli ve bir adet turboşarjlı motora sahip. Toplamda benzin+hibrid birleşiminden 403 hp güç elde edilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Teknoloji olarak iyi iş çıkartan Karma, hıza duyarlı yapısına rağmen 480 km menzile sahip. Kalkışını da 5.4 saniyede tamamlayabiliyor.

Paratic Placeholder 640x360

Karma Revero bu kısma kadar sorunsuz ve lüks yapısını bizlere vurgulamış olsa da fiyatı konusunda aynılarını sanırım diyemiyeceğiz. Çünkü Avrupa ve Amerika satış fiyatı 132 bin $!

Paratic Placeholder 640x360

Amerikan olarak hayat gelen ancak bazı sıkıntılardan dolayı iflas edip daha sonra Çinli firma tarafından ayağa kaldırılan Fisker(Karma), böyle bir hızlı çıkışla Tesla kadar olmasa da söz sahibi olacak kadar kapasiteye sahip. Revero’nın 5.0 metre uzunluk 2.3 metrelik genişlikle Tesla Model S’lere göre biraz daha dar hacimlerde. Revero’nun bağlantı donanımları yanında AWD dört çeker özelliği ve şarj edilebilir pillere sahip olması rekabette ileri avantaj sağlayacaktır.

Sıkıntılı olan kısmı ise fiyatı! Elektriğe dönen bir dünya için Karma hızlı bir şekilde ya konumunu aşağıya çekmesi gerekiyor ya da Revero’nun alt klasmanında yeni bir araç üretimine girmesi gerekiyor. İncelemiş olduğumuz Çinli Karma Revero hakkındaki düşünceleriniz neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.