Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Hennessey Venom F5: Bugatti Chiron’dan Hızlı Olabilir mi?

Dünyanın en hızlı arabası olarak tarihe geçen Bugattii Chiron'nun en büyük rakibi Hennessey son silahını çıkartıyor. Venom F5 ile sahne alan Hennessey, Chiron'u tarihe gömmeye hazırlanıyor. Bakalım Venom F5 hakkında daha neler varmış?
Yeni Hennessey Venom F5: Bugatti Chiron’dan Hızlı Olabilir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şu anki olayın bizlere verdiği ilk hissiyat “Autobot vs Decepticon” karşılaşmasıdır. Farkındaysanız yerküre üzerinde yapılan hız limitleri zihin oyunlarına dönüşmeye başladı. Sadece performans mantığında çalışan firmaların “çıkıyor” diye haberi çıktığında, gözler direk 400 km’yi ne kadar geçebilmiş diye bakıyoruz. 0-100’ün 2 saniyeye indiği şu günlerde, Amerikan yüksek performans araba üreticisi Hennessey, olaya son noktayı koymaya geliyor.

1991 yılında John Hennessey tarafından kurulan firma bu zamana kadar Ferrari, McLaren, Dodge, Lexus vb. firmaların araçlarını neredeyse yol süpürücü haline getirmiştir. Hennessey firmasının bilgi, tecrübe ve mühendislik anlayışları üst düzey olarak görülüyor. Şimdi ki konumuz VENOM! İngiliz markanın Lotus tabanlı arabası, dünyanın en hızlı aracını geçmek için gün sayıyor. 2011 yılına geri döndüğümüzde asıl Venom hikayesi o zaman başlamıştır.

Çünkü Venom GT, Bugatti Veyron‘un max. hızını geçecekti. Veyron’un 431 km/h hızını Venom 435 km/h ile geçmişti. Ancak rekorlar kitabına adını yazdırması için gittiği yolu aynı hızla geri dönmesi gerekiyordu. Havalimanı pistinde gerçekleştirilen bu deneme yine havalimanı yetkilileri tarafından iptal edildi. Çünkü geri dönüşte hız denemesine izin verilmedi. Şimdi ise Hennessey, Venom F5 ile Bugatti Chiron tarihini komple kapatmak istiyor. Bakalım Hennessey Venom F5 ile neler yapabiliyor!

Hennessey Dünyanın En Güçlü Kasırgasının İsmini Vermiş

Hennesey Dünyanın En Güçlü Kasırgasının İsmini VermişDediğimiz hız olayı yakın zamanda, 1235 km‘lik ses hızının yarı değerlerine doğru gidecektir. Bu rakamları telaffuz etmek bile gerçekten heyecanlı. Yakın senelere kadar 300 km/h süratlerin şaşkınlığını atlatmadan karşımıza 400 km hızı rahatlıkla geçen arabalar çıkıyor.

Şu an basit gibi gözükse de, +100 km/h arttırmak için milyon $’lar harcanıp, üstün mühendislik çalışmaları gösterilmesi gerekiyor. Yani Hennessey verdiği isimden de anlaşılacağı gibi yolların kasırgası olmaya geliyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan F5 projesi, dış karoseri dahil olmak üzere motoruna kadar kusursuz şekilde sadece hız ve rüzgar delme mantığında yapılmış. F5’in temel yapısı hafifliğe dayandırılarak, ön kısımlardan itibaren rüzgarları en iyi şekilde kullanabilmesi için dizayn edilmiş.

Alınan bilgilere göre de Chiron’dan 500-550 kg daha hafif olacağı söylendi. Ön kısımda ve kapı arkalarında açılan kanalların, hava dolaşımında aracın bastırma kuvvetini tamamlayacak şekilde verilmiş. Ve bu aerodinamik ekipmanların sonucunda Venom F5, Veyron ve Chiron krallığını kayıtlardan silebilecek kapasiteye sahip olmuş oluyor.

Venom F5’in Kalkış Hızı İnanılmaz!

Venom F5'in Kalkış Hızı İnanılmazBugatti Chiron’nun paneline baktığımızda yazan rakam 500 km dir. Tahmini olarak da Venom F5’e 600 yazılıcaktır. Çünkü her konuda üstün olması gerekiyor.  Venom F5 çıktığı zaman 2 saniyede 100 km/h kalkışını tamamlayabilecek. Aksilik çıkmadığı sürece de tarihe 482 km/h maksimum süratini yazdırmayı planlıyorlar. 1500 hp‘lik motordan da bu beklenir!

Gördüğümüz gibi makineler hızları için çarpışıyor. Bugatti ile başlayan en hızlı olma yarışını sanırım Venom, F5 ile bastırılacak. Tabi daha da merak ettiğim kısım ise F5’in 482‘ye geldikten sonra Bugatti kaça çıkmak için çalışacak? Yani perdeler bir açılacak bir kapanacak!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın