Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Hal Yasası Geliyor: Gerçek Fiyatlar Gün Yüzüne Çıkacak

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yeni hal yasasının detaylarını konuşarak, bununla üretici ve market fiyatlarındaki makasın kapanacağı vurgusunu verdi. Detaylar haberde...
Yeni Hal Yasası Geliyor: Gerçek Fiyatlar Gün Yüzüne Çıkacak
HABER GİRİŞ

Üretici ve market fiyatlarındaki makas giderek açılıyor. Her geçen gün fiyat farkı artmaya devam ederken yeni hal yasasının soruna çözüm olacağı belirtiliyor. Yeni yasanın detayları hakkında konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Milliyet Gazetesi’ne konuşan Ağaoğlu, Ziraat Odaları Birliği üretici ile raftaki fiyat farklarının yüksekliğinden bahsedildiğini hatırlatarak tüketici olarak bunların görüldüğünü söyledi.

5 TL’ye alınan mandalinanın tüketiciye 15-25 TL bandından satıldığını belirtti.

Hal kayıt sisteminin önemine değinen Ağaoğlu, bunun tüketici açısından bir anahtar olduğunu söyledi.

Tüketicilerin hal kayıt künyesini akıllı telefonlara indirerek fiyat farkını görülebileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yeni hal yasanın detaylarına değinen Ağaoğlu, taslakta haldeki alanların yaklaşık 3’te 1’inin üretici kooperatifleri ve birliklerine ücretsiz tahsisinin öngörüldüğünü söyledi.

Yasa kapsamında çok mağazalı zincir marketlerin artık satın almayı sebze, meyve halinden yapacağını böylece haksız rekabet büyük ölçüde önlenmiş olacağını bildirdi.

Makasın bu kadar açık olmasını aracıların fahiş fiyat ve kazanç uygulamalarına bağlayan Ağaoğlu, denetiminin sıkılaştırılması ve gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinin yararlı olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.