Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzun Süreli Dünya Turlarına 465 Bin Dolarlık GEV Patagonia Karavanla Çıkabilirsiniz!

GEV şirketi, usta olduğu karavanlara dair doğayla baş edebilecek kamyon şasisi üzerine konumlu, yeni tekerlekli evini gösterdi.
Uzun Süreli Dünya Turlarına 465 Bin Dolarlık GEV Patagonia Karavanla Çıkabilirsiniz!
HABER GİRİŞ

Betonerme evlere ihtiyacı farklı paketlerle aza indiren karavan ve benzeri araçlara katılan Global Expedition Vehicles, kamyon kasasına yaptığı “yürüyen ev” projesiyle dikkat çekti. Karavan dediğimizde birinci olarak motokaravan ikinci olarak da çekme karavan gelir. Belirli bir alanda 4 ila 6 kişi arasında misafir ağırlayabilir. Peki, GEV’in Kenworth K370 kamyonla yaptığına ne denir?

Yaşadığımız çelişkiyi Unimog-EarthCruiser Explorer çalışmasında da yaşamıştık. Zira o kadar iyi hazırlanmıştı ki üzerine bir yakıştırma yapmakta zorlanmıştık. Çelik kadar sağlam duran Patagonia donanımları aslında pahalı bir otel odası kıvamında yapılmış. Gelin bu bol donanımlı tekerlekli evin özelliklerine bakalım!

Dediğimiz gibi şirket karavan projesini bir kamyonun şasisi üzerine konumlandırmış.

Kenworth GEV Patagonia KaravanBu tip araçların en çok iç mekanı konuşulsa da GEV’in aracı dış kısımda da konuşulmayı hak ediyor. Birincisi sanki bir şeye dönüşecek gibi duran, ön kısmı koruyacak demir bir bariyer yapılmış.

Off road araçlarından daha korumalı duruyor.

Kenworth GEV Patagonia Karavan Dış TasarımDememizdeki sebeb ise etrafına sarılı duran roll cage barlar! Belki takla attığında tam koruma değilde, ormanlık alanlarda kaporta kısmına temas etmenden “dal kıran” tarzında olarak da düşünülmüş olabilir. Keza bu kasanın da etrafını sarmakta.

Kamyon-karavan tüm kıta şartlarına tam uyumlu.

Kenworth GEV Patagonia Karavan BoyutDemiştikya dünya turu için uygun bir araç; kullanılan donanım ve malzemeler bunu net görmemizi sağlıyor. GEV aslında sizi Patagonia’da Kenworth kamyonla sınırlı tutmuyor. Freightliner, MAN ve Mercedes kamyonlara da aynı şekli verebiliyor.

GCM Yatırım Banner
İsteğe göre 5.3 metre ile 8.8 metreye kadar araçların şasileri uzatılabiliyor.

Kenworth GEV Patagonia Karavan KabinPatagonya vücudu, cam elyaf takviyeli panellerle inşa edilmiş. İç mekanın da oluşturulmak istenen, tam zamanlı kalınabilecek, dış dünyaya izole olmuş bir kabin. Giriş yaptığımızda, aracın arka kısmına çift kişilik konforlu bir yatak yerleştirilmiş. Bahsettiğimiz alanda LED ışık aydınlatmaları, giysi dolabı ve pencereler bulunuyor. Aynı bölgede araç içi iklimlendirme ve bazı fonksiyonları kapsayan düğme grubu yerleştirilmiş.

Aracın mutfak kısmı mermer tezgahtan düşünülmüş.

Kenworth GEV Patagonia Karavan KokpitAhşap desenli yer ve kaliteli yük dolaplarından sonra gözlerimizi mutfak kısmına çeviriyoruz. Standart bir evi aratmayacak mermer tezgah üzerine lavabo ve alt kısmına çift kapaklı buzdolabı konumlandırılmış. Pratik ögelere çokça yer verilen GEV karavanda, mikro dalga fırın da var.

Klima sistemiyle kötü gün karavanını ısıtıp soğutabiliyorsunuz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Güneş panelleriyle aldığınız enerji, elektronik araç gereçleri çalıştıracak kapasitede. Öte yandan aracın diğer duvar kısmına dört kişinin yemek yiyebileceği masa konumlandırılmış. Fazladan misafirleriniz olursa bu masa yatağa dönüştürülebiliyor.

Motor bilgisi verilmese de araştırmalarımızdan K370’de kullanılan ünitenin bilgilerine ulaştık.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Normalden daha da ağırlaşan kütleyi, 6.7L hacimli dizel motor taşıyacak. Toplamda 250 ps güç açığa çıkartıyor. Aktarımlar ise 6 ileri otomatik şanzımanla gerçekleştirilebiliyor. Motorun bu kadar geniş hacimli olması gerek zira Patagonia’ya geniş bagajında ATV taşıyabilmeye izin veriyor.

İnsanın ev dışı yaşamı için çoğu şeyi düşünen GEV, bunun karşılığında 465.000 dolar, bize göre vergisiz 2.5 milyon TL’ye denk geliyor. Kesinlikle insanın hayallerini süsleyen özel ürün, daha ucuz olabilir miydi bilemiyoruz. Sizce Patagonia’yı dünyanın en iyisi olarak nitelendire bilir miyiz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın