Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Jaguar XJ’nin Son Nesline Dair Bir Tasarım Geldi!

50 yıldır Jaguar'ın amiral kısmını temsil eden XJ'nin elektrikli yapısıyla birlikte alabileceği son halinin render görüntüsü yayınlandı!
Elektrikli Jaguar XJ’nin Son Nesline Dair Bir Tasarım Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jaguar XJ, markanın en önemli yapı taşlarından birisidir. 1968 yılında amiral sınıfa gönderilen model, 8 nesildir üretiliyor ve lüks binişin temsilcilerinden birisidir. Güncel hali 2010 yılında gösterildi ve şu anda son hali için tasarımcılar kalemlerini çalıştırıyor. İngiliz marka hakkında yaptığımız birçok haberde XJ’den bahsettik. En son modelin Tesla Model S ve Audi eTron ile rekabet için baştan sona yenileceğinden söz etmiştik.

Bir yandan teknolojik alt yapısı ve aktarım organları hazırlanırken diğer tarafta tasarımcılar yeni şeklinin nasıl olabileceğini tahmin etmekle kafa yoruyorlar. Jaguar-Land Rover geçtiğimiz ay gerçekleşen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tek bir teaser ile XJ’den görüntü vermişti. Gelin detaylara birlikte bakalım!

Almanya’da gösterilen tek bir resim tasarımcıların geri kalanını oluşturmak için iyi bir referans olmuş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni XJ’nin çizimlerinde temkinli davranılmış. Kolesa, radikal bir değişim olmayacağını düşünüyor gibi. Bunu bize düşündüren ise aracın eskisine göre ön görünümde çok bozulmamış olması. Genel Jaguar XJ silüeti duruyor ancak aracın daha sert gözükmesi için de bir şeyler yapılmış.

Izgara diğer Pace ve Type‘lerde olduğu gibi delikli ve siyah halinden uzaklaştırılmamış. Sadece büyütülmüş olduğunu düşünüyoruz. XJ’nin bakışları çok sert olmuş. Daralan aydınlatma formları LED teknolojisi ile harmanlanmış. Tampon için de serinin bulunduğu sınıf düşünülerek abartıya kaçılmayan bir sportiflikte ele alınmış.

Aslında Frankfurt Show’daki render arka kısma daha çok kılavuz olmuş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==XJ’nin yeni stop tasarımında ışık grubu birleştirilmiş. LED’ler kullanılmış ve aynı öndeki gibi XJ’nin amiral kısımdaki hissiyatları kaybedilmemiş. Jaguar ismi stopların ortasına verilmiş. Rozeti de üst kısma. Sade bir arka tampon anlayışı benimsenmiş. Alt kısımlarda egzoz çıkış ve difüzör çerçevesine yapılan krom ayrıntılar da olmazsa olmazlardan.

GCM Yatırım Banner

Kısaca XJ’nin son nesli selefinden çok da farklı gözükmüyor. En azından Koneca için öyle. Bize kalırsa da İngiliz ekip çok değişime gitmeden olağan kasa üzerinde bu şekilde ilerlemesi daha iyi olacak.

Aracın nasıl bir elektrik motoru ve pillere sahip olacağından söz edeceğiz. XJ, fosil yakıtlı motorlarda benzin ve dizel seçeneklerine sahip. Hacim 2.0L’den başlıyor ve 5.0L‘ye kadar gidiyor. Land Rover’ın da kullandığı en büyük ve hızlı motor özelliklere baktığımızda; 510 beygir ve 625 nm tork değerleri karşımıza çıkıyor.

Amiral, 4.9 saniye kalkış yapabiliyor ve sınırlandırılmış olarak 250 km/h son sürat rakamına ulaşabiliyor. 1.885 kg’lik ağır bir araca göre hızlanması iyi.

Tesla Model S’in pazarından pay almak isteyen XJ için gelişmiş bir elektrik motor ve pil düzeni gelecek. En olası tahminler arasında amirale 90.2 kWh‘lık pil paketi verilecek. Modular Longitudinal Architecture mimarisine alınacak XJ’nin 470 km menzili olacağı da söylendi.

Modular Longitudinal Architecture mimarisi ayrıca her bir tekerleğe güç veren elektrik motorlarını da destekliyor. Aklımıza da XJ’nin her bir tekerleğine güç verecek mini elektrik motorları da gelmedi değil! Beygir gücü olarak bizim tahminlerimiz rekabet adına Model S P100d’nin 600 beygirine yakın sonuç vermesi lazım.

Öyle yaptığında aynı zamanda Porsche Taycan’ın Yeşil Cehennem yarışına da girebilir. Sonuç olarak baktığımızda özel tasarımcılar Jaguar’ın XJ’de çok bir radikal değişim yapmayacağını düşünüyor. Render görüntüsünde gördüğümüz model şekli bizim hoşumuza gitti.

Diğer bir konu olan motor kısmında da aslında uygulanması olası birkaç seçenek gözüküyor. Jaguar, aracını en yüksek 90.2 kWh’lık pille de çıkartabilir, alt seçenekler de yapabilir. Şu var ki rekabette, sonradan gelen olarak pil kapasite ve güç oranlarını daha fazla tutarsa Taycan, Model S ve gelecek Audi e-Tron modellerine kaymayı önleyebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.