Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Emekliye “Milli Gelir” Destekli Zam Müjdesi

Büyüme verilerinin açıklanmasının ardından gözler yeni emekli olacak vatandaşların maaşlarına çevrildi. Uzman, maaşlarda katsayıların güncelleneceğini belirtti.
Yeni Emekliye “Milli Gelir” Destekli Zam Müjdesi
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaş, emekli maaşlarındaki gelişmeleri yakından takip ederek olası bir zam ayrıntısına odaklandı. 2023 yılı büyüme oranının açıklanmasının ardından yeni emekli olacaklar için maaş katsayısı da güncellendi.

2023 yılında Türkiye’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), yıllık bazda yüzde 4,5 arttı. Bu verilerle birlikte emekli maaşları tekrar gündeme geldi.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, maaşlarla ilgili merak edilenleri milliyet.com üzerinden değerlendirdi.

Emekli maaş hesaplamalarında enflasyon ve büyüme oranlarının önemli olduğunu belirten Yılmaz, sigorta primlerinin bu iki önemli veriden etkilendiğini söyledi. Önceki dönemlerde kesilen primlerin günümüze katsayılar ile güncellenerek taşındığını paylaştı.

Yeni Emeklilerin Maaşları Ne Kadar Artacak?

Yılmaz, 2024 yılında emekli tahsis taleplerini verecek vatandaşlar için açıklanan büyüme oranının devreye gireceğini ve yeni emeklilere yüzde 1,35 oranında ilave zam yapılacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayının başından bu yana emekli olanlara maaş farklarının hesaplanarak Nisan ayından itibaren bankaya yatacağını bildirdi.

2024’te emekli tahsis talebini veren emeklilerin maaşlarının büyüme katsayısından gelen farklarla birlikte yatırılacağını dile getirdi.

Hala Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alacağını Nasıl Öğrenebilir?

Emin Yılmaz, hala emekli olmayan ve bundan sonra emekli olmayı planlayan, şartları sağlayan çalışanların e-Devlet üzerinden kullanıcılara açılan emekli maaş robotuna girerek güncellenmiş maaşlarını görebileceğini açıkladı.

En düşük emekli maaşına yönelik değerlendirmelerini paylaşan Yılmaz, 2023’te Temmuz zammını belirleyecek tüketici fiyat endeksinin yüzde 24 oranında açıklanmasının beklendiğini söyledi. Temmuz ayında oluşacak fark sonrasında emeklilerin kök maaşları üzerine eklenecek zammın 10 bin TL olan taban aylığın altında kalacağından dolayı en düşük emekli maaşına ara dönemde iyileştirme gelebileceğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.